Gündem Haberleri

  Göçü sanata döktük Berlinale’ye girdik

  Ali VARLI / BERLİN
  15.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Berlin Film Festivali’nde gösterilen ve büyük ilgi gören ‘Willkommen in Deutschland-Almanya’ya Hoşgeldiniz’ filminin altında üç Türk kadının imzası var. Nesrin ve Yasemin Samdereli’nin yazıp yönettikleri filmin başrolünü de Aylin Tezel üstleniyor.

  ALMANYA Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un da izlediği ve Berlinale’de büyük ilgi gören ‘Willkommen in Deutschland-Almanya’ya Hoşgeldiniz’ filminin yaratıcısı iki kız kardeş olan Nesrin ve Yasemin Samdereli. Senaryosunu Nesrin Samdereli’nin kaleme aldığı filmin yönetmenliğini Yasemin Samdereli yapmış. Filmin başrolünde de 1983 doğumlu Aylin Tezel rol alıyor. Bielefeld-Sennestadt’da dünyaya geen Tezel, klasik bale ve HipHop dallarında eğitim almış.
  Filmin yönetmeni Yasemin Samdereli, bugüne kadar göç olgusunu ele alan filmlerde insanların olumsuz bir şekilde perdeye getirildiğini belirtiyor: ”Bizim yaşadığımız çok şey var bu filmde. Farklı kültürlerin zenginliğini göstermek istedik. İnsanlar birlikte ve birbirine gülmeli. Bu Türk olmuş Alman olmuş fark etmez. Biz bu bakış açısıyla göçü sanata döktük, Berlinale’ye girdik.”
  Berlin’in görkemli sinemalarından Berlinale Palast’da gerçekleşen galada Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, eşi Bettina Wulff ve Berlin Büyükelçisi Ahmet Acet filmi birlikte izlediler. Cumhurbaşkanı Wulff, kırmızı halıda da yönetmen Yasemin Samdereli ile birlikte yürüdü. Wulff’un film sırasında sık sık Samdereli ile sohbet ettiği gözlenirken film sonrası sahneye çağrılan oyuncu ve teknik ekibi de ayakta alkışladı.
  2009 yılında çekimlerine başlanan ‘Almanya’ya Hoşgeldiniz’ filminde 1960’larda Almanya’ya göç eden Türk bir işçinin başına gelenler anlatılıyor. Filmde farklı dünyaların ve kültürlerin karşılaşmasıyla ortaya çıkan bazen komik bazen de trajik olaylar işleniyor.

  Cumhurbaşkanı Wulff
  eşiyle birlikte izledi
  Berlinale Palast’da gerçekleşen galada Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve eşi ile Bettina Wulff filmi birlikte izlediler.

  ‘Kayıp Ruhlar’ Nişantaşı’nda
  FARKLI konularda yaptığı fotoğraf çalışmaları ile tanınan Merih Akoğul’un ‘Kayıp Ruhlar’ isimli fotoğraf sergisi yarın Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi’nde açılıyor. Sanatçı 13 Mart tarihine kadar açık kalacak sergisinde insan hayatına giren, insanla bir şekilde ilişki kuran, hayatımıza imge olarak ya da birebir giren hayvanları konu ediyor. Valikonağı Cad. No: 63, Nişantaşı.

  Hızlan’ın Salon konuğu Nazlı Eray
  İSTANBUL Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) Salon’da Doğan Hızlan’ın her ay gerçekleştirilen edebiyat buluşmalarının beşincisinin konuğu Nazlı Eray. Yazarlıkta 50 yılı geride bırakan ve fantastik edebiyatın Türkiye’deki güçlü kalemlerinden olan Nazlı Eray, romanları, hikâyeleri ve edebi kimliği hakkında merak edilenleri 16 Şubat Çarşamba akşamı saat 20.00’da Doğan Hızlan’a anlatacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliğine katılmak isteyenlerin pazarlama@iksv.org adresine rezervasyon e-mail’i göndermeleri yeterli.

  Cengiz Aytmatov sinema haftası

  İSTANBUL küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği ‘Bozkırın Ozanı: Cengiz Aytmatov Sinema Haftası’ 19-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. 10 Haziran 2008 yılında hayata veda eden, Kırgız kültürünü Sovyet edebiyatının başlıca motiflerinden biri haline getirerek evrenselleştiren usta yazar Cengiz Aytmatov, birçoğunun senaryolarını da bizzat yazdığı sekiz uyarlama eseriyle sinemaseverlerle buluşacak. Sefaköy ve Cennet Kültür Merkezleri’nde iki ayrı salonda gösterilecek filmlerin dışında iki sergi ve bir de panel yer alacak.


  Usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın eşsiz eseri ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ın yenilenmiş kopyası da Cengiz Aytmatov Sinema Haftası’nda izleyicilerle buluşacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı