GeriGündem "Göçmen kuşları vurmayın"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Göçmen kuşları vurmayın"

Kuş Araştırmaları, Ege Doğa, Diyarbakır Çevre Gönüllüleri ve Doğa dernekleri, Doğu Akdeniz üzerinden geçiş yapmaya başlayan göçmen kuşlara ateş edilmemesi uyarısında bulundu.

Dört sivil toplum kuruluşundan yapılan ortak açıklamada, ilkbaharın gelmesiyle başlayan göçmen kuş geçişlerinin uçuş güvenliğini zaman zaman tehlikeye düşürdüğünü, ancak kuşlara ateş açılarak uçuş güvenliğini sağlamaya çalışmanın kuş katliamı olduğu belirtildi.

 

Son günlerde İncirlik üssünden leylek, turna, akpelikan, yılankartalı ve diğer göçmen kuş türlerine ateş edildiği ileri sürülen açıklamada, şunlar belirtildi:

 

''Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde de yaşanan uçuş güvenliği sorunu için en doğru çözüm, uçaklar için uçuş tarih ve saatlerinin kuş göç takvimi dikkate alınarak belirlenmesidir. Bu amaçla uzman görüşüne başvurmanın yanı sıra kuş göçünü izleyen ve havaalanlarına zamanda bilgi veren erken uyarı sistemleri kullanılabilir. Bu sistemi kullanan ABD, Hollanda ve İsrail gibi ülkelerde kuş-uçak çarpışmalarında yüzde 70'e varan azalmalar sağlanmıştır. Bunun dışında kuşları öldürmek veya korkutarak uzaklaştırmanın boşa bir çaba olduğu Uluslararası Kuş Çarpışma Komitesi yıllık raporlarında da belirtilmektedir.''

 

Doğu Akdeniz Bölgesi üzerinden yılda 500 binden fazla süzülen göçmen kuşun geçiş yaptığı belirtilen açıklamada, bu bölgenin özellikle göç dönemlerinde yüksek uçuş güvenliği açısından risk taşıdığı bildirildi.

 

Leyleklerin ve diğer göçmen kuşların güvenli bir göç gerçekleştirebilmeleri için dikkatli olunması istenen açıklamada, ''Leyleklere ateş etmek katliamdır'' denildi.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle