Gündem Haberleri

  Göcek Tüneli'nde son 200 metreye gelindi

  MUĞLA (A.A)
  26.02.2006 - 13:12 | Son Güncelleme:

  Dalaman-Fethiye karayolunda yapımı süren Göcek Tüneli'nde son 200 metreye gelindi.

  Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Dalaman Havaalanı ile Göcek arasındaki ulaşımı 25 dakikaya düşürecek olan Göcek Tüneli 26 yıl kullanma hakkı ile yap-işlet-devret modeliyle yapılıyor.
  830 metresi tüp, 130 metresi aç-kapa bölümü olmak üzere toplam 960 metre uzunluğunda, geliş-gidiş 2 şerit ve 12 metre genişliğinde, 8 metre yüksekliğinde yapılan tünel tamamlandığında sürücüler, Dalaman-Göcek arasındaki yolda bulunan 29 keskin virajdan kurtulacak.

  Sürücüler, 960 metre uzunluğundaki tünelden normal seyir ile 45 saniye ile 1 dakika arasında geçebilecek.
  8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde 1989'da yapımı gündeme gelen, ancak 8 başbakan, 11 bakan, 13 hükümet döneminde yapımı tamamlanamayan Göcek Tüneli inşaatının temeli 2004 yılında atılmıştı.
  Masmavi koyları ile Mavi Tur tutkunlarının ve yat sahiplerinin gözdesi olan Göcek Beldesi'nde tünelin tamamlanması ile turizmin hareketlenmesi bekleniyor.

  TÜRKİYE'DE YAP-İŞLET-DEVRET MODELİYLE YAPILAN TEK TÜNEL

  İnşaat çalışmaları devam eden Göcek Tüneli'nde incelemelerde bulunan AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tünelde son 200 metrenin kaldığını belirterek, ”Tünel 960 metre uzunluğunda ve 13 trilyona mal oluyor. Tüneli yapan firmayla 26 yıllık bir sözleşme yapılmış. Bu tünel yap-işlet-devret modeliyle yapılan tek tünel. Bu tünelden geçiş ücretli olacak” dedi.

  Firmanın tüneli kısa bir sürede tamamlamayı taahhüt ettiğine de işaret eden Terzibaşıoğlu, şunları kaydetti:
  “Çalışmalar oldukça hızlandı. Firma çok süratli çalışıyor. Aldığımız bilgiye göre, firma tüneli ön görülen süreden daha kısa bir sürede tamamlayacak. Yapım aşamasından sonra firma tüneli 26 yıl kullanacak. Yapım aşamasında geçen sürede bu 26 yılın içerisinde. Tünel tek tüp şeklinde yapılıyor. Tünel tamamlandığında ulaşım 15 dakika daha kısalıyor. Sürücüler, yaklaşık 1 dakika da tünelden geçiş yapılabilecekler. Tünel tamamlandığında turizme ve bölgede narenciye üretimi yapan vatandaşlarımıza nakliye ve ulaşım açısından olumlu katkı sağlayacak.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı