GeriGündem Global: Kutman'ın KARTET'le ilgisi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Global: Kutman'ın KARTET'le ilgisi yok

Global Yatırım, CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir'in, "Kuzey Irak'a elektrik veren KARTET, AKP yandaşı Karadeniz Holdingin kuruluşudur, Global yatırımın sahibi Mehmet Kutman Karadeniz Enerjinin dolaylı ortağıdır" şeklindeki açıklamasına yanıt olarak, "Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Kutman’ın kısa adı KARTET olan Karadeniz Toptan Elektrik Ticaret A.Ş. ile dolaylı ya da dolaysız hiçbir bağlantısı yoktur" dedi.

Global Yatırım'dan yapılan yazılı açıklamada, CHP Milletvekili Karademir'in dün ortaya attığı bazı iddialara yanıt verildi. Açıklamada, Karademir'in Kuzey Irak'a elektrik verdiğini belirttiği KARTET adlı firma ile Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman'ın, dolaylı ya da dolaysız hiçbir bağlantısının olmadığını vurgusu yer aldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"CHP İzmir Milletvekili Erdal Karademir’e atfen verilen bir haberde, AKP’nin Kuzey Irak’a Karadeniz Toptan Elektrik Ticaret A.Ş. aracılığıyla elektrik ihraç etmesi eleştirilmiş ve Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın da bu şirketin dolaylı ortağı olduğu öne sürülmüştür. Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Mehmet Kutman’ın kısa adı KARTET olan Karadeniz Toptan Elektrik Ticaret A.Ş. ile dolaylı ya da dolaysız hiçbir bağlantısı yoktur."

CHP İzmir Milletvekili Karademir, PKK kamplarının da bulunduğu Kuzey Irak’ın elektrik ihtiyacının, "AKP’nin yandaşı Karadeniz Holding'in kuruluşu KARTET tarafından" sağlandığını ileri sürmüş, şunları dile getirmişti:

“KARTET Türkiye'den elektrik ihraç eden tek özel şirkettir. İsrailli işadamı Sami Ofer’in ortağı Global yatırımın sahibi Mehmet Kutman, Karadeniz Enerjinin dolaylı ortağıdır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle