Gündem Haberleri

  Gizli bilgi açıklama müebbet getirir

  Hürriyet Haber
  26.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni sınırsız denetleme yetkisi alan Sayıştay’ın, gizli nitelikli raporlarının kamuoyuna açıklanmasını isteyen yayınlara, TBMM’de düzenlediği basın toplantısıyla tepki gösterdi.

  Bu konuda askerlerle son dakikada anlaştıkları iddiasının “saçmasapan” olduğunu savunan Canikli, “Bu arkadaşlar açıklanmasını istedikleri bilgilerin benzerini dünyanın başka bir ülkesinde yayımlasalar müebbet hapis cezası alırlar. Bazı ülkelerde bunun cezası vatana ihanetle eş anlamlıdır” dedi. Canikli, 3 Aralık 2010’da Meclis’ten çıkan Sayıştay Yasası’na son anda “gizlilik” ifadesi eklendiğini savunarak hükümeti eleştiren Taraf ve Zaman gazetesinin yazarlarını hedef aldı. Savunma, güvenlik ve istihbarat bilgilerinin gizliliğinin ilk taslaktan beri düzenlemede bulunduğunu belirten Canikli, şunları söyledi:

  Gizli tutulması elzem

  “TSK, MİT, Jandarmanın tamamı herhangi bir bakanlık gibi denetlenecektir. Fiili ve fiziki denetim, takip, sayım konusunda sınırsız bir yetki söz konusudur. Bu cumhuriyet tarihinde ilktir. Fakat konumu ve özelliği gereği bazı konuların kamuoyuna duyurulması sakıncalar taşıyabilir. Bu çok ciddi güvenlik zafiyeti ortaya çıkarabilir. Bu bilgiler, bu raporlar Meclis’e gelecektir, bunları milletvekilleri görecektir. Aradaki fark şu: Meclis’teki görüşmeleri gizli yapılacaktır. Hayati öneme sahip savunmayla ilgili bilgilerin gizli tutulması elzemdir. Bir ülkede bu bilgiler gizli tutulmayacaksa başka hiçbir şeyin gizli olmasına gerek yoktur.

  Nedenini anlamıyoruz

  Yazılanlar tepeden tırnağa yanlış ve yalandır. ‘Erdoğan son dakikada orduyla anlaştı’ gibi saçmasapan içi boş söylemlerin hepsi asılsızdır. ABD, Avrupa, dünyanın tüm ülkeleri bu konularda katı gizlilik kuralları uygulamaktadır. Savunma envanteri, soğuk savaş döneminin en can alıcı noktalarından bir tanesidir. Bu yazıları yazanlara verdiğimiz bilgilere rağmen anlayamadığımız neden veya nedenlerden dolayı bu kara propagandayı ahlaki bulmak mümkün değil.”
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı