GeriGündem Gizem’in takipçisiyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gizem’in takipçisiyiz

Gizem’in takipçisiyiz
refid:24805216 ilişkili resim dosyası

Greenpeace örgütünün 30 kişilik grubunda yer alan ve üç gün önce Rusya güvenlik güçleri tarafından tutuklandıktan sonra dün çıkartıldığı mahkemede iki ay gözaltı kararı alınan Gizem Akhan vakası Türkiye tarafından yakından inceleniyor.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde görevli diplomatlar Hürriyet’e yaptıkları açıklamada olayla yakından ilgilendiklerini bildirdi. Türk diplomatlar şu bilgiyi verdi:

“Vatandaşımız Gizem olayını şu an tüm 30 kişilik Greenpeace çevreci örgüt olayı kapsamında takip ediyoruz. Rus tarafı, vatandaşımızın tutuklandığını bize tebliğ etti. Dün Murmansk şehrinde 30 kişilik gruptan aralarında Gizem Akhan’ın da bulunduğu 22 kişi hakkında iki ay gözaltında tutulmaları yönünde mahkeme kararı alındığının bize resmen bildirilmesini bekliyoruz. Biz asıl Rus tarafından, vatandaşımıza karşı nasıl bir suç duyurusunda bulunacaklarını duymak istiyoruz. Bu suç durusu resmiyet kazandıktan sonra diplomatik yollardan gereken girişimleri başlatacağmızdan kimsenin şüphesi olmasın. Greenpeace davasının görülmeye başlandığı Murmansk şehri Rusya’nın kuzeyinde bulunuyor ve Türkiye Cumhuriyeti St. Petersburg konsolosluğumuzun hizmet bölgesine giriyor. St. Petersburg konsolosluğumuzdan görevli arkadaşımız Rus tarafıyla görüşerek, gerekli izin alındıktan sonra Gizem’in tutulduğu cezaevinde ziyaret etmiştir. Durum hakkında kendisinden bilgi almıştır. Rus makamlarına ayrıca Türk vatandaşının söz konusu gemide aşçı olarak çalıştığı ve bir öğrenci olduğu bilgisi aktarılmıştır. Vatandaşımızın sağlık durumu hakkında bilgi de verilmiştir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle