Gündem Haberleri

  Giyilebilir robotlar geliyor

  ANKARA (AA)
  11.09.2013 - 19:50 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği (AB), iş güvenliğini artırmak ve iş verimini yükseltmek amacıyla robot kıyafet geliştirilmesi için harekete geçti.

  AB'ye üye 7 ülkedeki 12 araştırma enstitüsü tarafından ortak yürütülecek "Robo-mate" projesi, 3 yıl içinde fabrika işçileri tarafından giyilecek robot kıyafetlerin geliştirilmesini ve üretilmesini öngörüyor. İşçileri dış iskelet gibi sarmalayacak kıyafet, iş kazalarını en aza indirecek. AB ülkelerinde yaklaşık 44 milyon kişi, iş hayatının neden olduğu kas ve iskelet bozukluklarından muzdarip. İtalyan ve Fransız otomobil şirketleri Fiat ve Indra'nın da test aşamasında katılacağı proje için 4,5 milyon dolar bütçe ayrılacak.

  Daha önce Japonya'da felçli hastaların yürüyebilmesi için robot iskeletler üretilmişti. ABD ise askerlerin hem ağır ekipmanları taşımaları hem de hızlı hareket etmeleri için üretilecek robot kıyafetler üzerinde çalışıyor. Dış iskelet, aynı zamanda özellikle otomobil sektöründe çalışan işçilerin, normalde kaldıramayacakları yükleri taşımalarına olanak sağlayacak.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı