GeriGündem Giselle son kez sahneleniyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Giselle son kez sahneleniyor

İzmir Devlet Opera ve Balesi, A. Adam'ın bale tarihinde romantik akımın en önemli yapıtı sayılan Giselle adlı iki perdelik balesini 4 ve 6 Kasım 2003 saat 20.00’de iki kez sahneleyecek. İzmirli baleseverlerin büyük ilgi ve beğeni ile izledikleri Giselle, beş sezon boyunca sahnelendi. 25 Şubat 1999’da prömiyeri gerçekleştirilen eser, bu sezonda son kez sahnelenecek.

Giselle, Jean Corelli-Jules Perrot-Marius Petipa koreografisiyle sunuluyor. Şef Fahrettin Kerimov yönetiminde gerçekleştirilecek olan eseri, konuk Gürcü koreograflar Nugzar Magalaşvili ve Medea Magalaşvili sahneye uyarladılar. Giselle’in dekor tasarımları Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımları Semiramis Tufanoğlu’na ait. Başlıca roller; Burcu Sürmeli, Kıvanç Ekin, İldem Kocakuş, Özlem Tekinay, Tolga Ergen, Yarın Mançe ve Barış Türksever üstleniyor.

Konusu, büyük Alman şairi Heinrich Heine’ın “Almanya Üzerine” adlı kitabında anlattığı Wili’ler Efsanesi’nden alınan Giselle, Fransız besteci Adolphe Adam’ın (1803-1856) müzikleriyle ve ilk kez 28 Haziran 1841’de Paris’te oynanmıştır. Giselle’de konu, birbirine ters iki boyutlu olarak işlenmektedir. Eserde birinci perdede gerçekler anlatılırken, ikinci perdede gerçek dışı olaylar anlatılmaktadır. Aşkın yüceliği ve tutkunun vazgeçilmezliğinin vurgulandığı Giselle balesinin konusu şöyle: Rhine yakınlarında bağlar içindeki bir köyde yaşamakta olan güzel Giselle, bir rastlantı sonucu karşılaştığı –köylü kılığına giren- Kont Albrecht’e aşık olur. Ancak Giselle’e köyün delikanlılarından Hilarion da aşıktır... Kont Albrecht, bir başka asilzade ile nişanlı olduğu halde bunu saklamaktadır...  Gerçekler ortaya çıkacak;  güzel Giselle buna dayanamayarak delirecek yaşamı sona erecektir...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle