Gündem Haberleri

  Giresun Dereli'de salgın

  Hakan KABAHASANOĞLU/DERELİ (Giresun), (DHA)
  16.10.2008 - 15:31 | Son Güncelleme:

  GİRESUN'un Dereli İlçesi'nde dün akşamdan bu yana çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere toplam 105 kişi, kusma, mide bulantısı ve ateş şikayetleriyle hastaneye başvurdu. İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, “Salgının nedenini belirlemeye çalışıyoruz” dedi.

  İlçede incelemelerde bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, Dereli Devlet Hastanesi'ne dün akşam 36, bugün de 69 kişi olmak üzere toplam 105 kişinin başvurduğunu belirterek, “Çoğunluğunu çocuk ve kadınlar oluşturuyor. Kusma, mide bulantısı ve yüksek ateş şikayetiyle hastaneye başvurdular. Vakalar öğrenci ağırlıklı, büyük kısmı da Şehit İsmail Hakkı Öztopal Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören öğrenciler. Bir kısmı ayakta tedavi ediliyor, bir kısmı da hastaneyle yatırıldı ve serum tedavisi uygulanıyor. Tedbir olarak ilçedeki tüm okullara doktor gönderdik ve tarama yaptırıyoruz. Yemeklerden ve şebeke suyundan örnekler aldırdık. Bunların tahlili sürüyor” dedi. Sağlık Müdürlüğü olarak 10 kişilik bir inceleme heyeti kurduklarını belirten Cindemir, “Bu heyet de incelemelerini sürdürüyor. Şu anda durum kontol altında. Korktuğumuz kadar büyük bir salgın yok. Kaynağını araştırıyoruz. Alınan örneklerin tahlil sonuçları çıktıktan sonra kesin neden belirlenecek” dedi.

  Cindemir, Dereli Devlet Hastanesi'nde uzman doktorlardan oluşan bir ekibin ve 5 ambulansın hazır bekletildiğini de sözlerine ekledi. Yetkililer, sonuçlar belirli olana ve bir açıklama yapılana kadar vatandaşlardan şebeke suyunu kullanmamalarını da istedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı