Gündem Haberleri

  Gine’de ’Kayıp Cennet’ bulundu

  Hürriyet Haber
  09.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bilim adamları, Endonezya’da Yeni Gine Adası’nın batısındaki bir ormanda, daha önce hiç bilinmeyen onlarca kuş, kelebek, kurbağa ve bitki türüne ev sahipliği yapan bir "Kayıp Dünya" buldular. Bilim adamları, tropik ormanlardaki bu insan eli değmemiş doğa parçasını "cennet" olarak nitelediler.

  ENDONEZYA, Amerika ve Avustralyalı bilim adamlarından oluşan 25 kişilik bir ekip, Yeni Gine Adası’nda Foja Dağları’ndaki tropik ormanlarda bugüne kadar hiç bilinmeyen canlı türlerini tespit ettiler. Bilim adamlarının buldukları türler arasında hiç bilinmeyen kuş türleri, 20’den fazla yeni kurbağa türü, 4 kelebek türü ve şimdiye kadar görülmemiş palmiyelerin de yer aldığı yeni bitki türleri bulunuyor.

  SADECE TASVİRİ VARDI

  Ekibin bulduğu kuşlardan birini 19. yüzyılda Yeni Gine’deki avcıların tasvir ettiği, ancak şimdiye kadar nerede yaşadığı keşfedilemeyen "Berlepsch’in 6 Telli Cennet Kuşu" oluşturuyor. Erkeğinin kafasında her biri 10 santim uzunluğunda 6 güzel tüy bulunduğu için kuşa bu adın verildiği belirtildi.

  Keşfedilen türler arasında sadece yerli halkın bildiği, yüzünde parlak turuncu bir yama bulunan ve bal yiyen yeni bir kuş türü de bulunuyor.

  Araştırma ekibi, daha önce Endonezya’da hiç görülmemiş bir ağaç kangurusu da buldu. Uzmanlar, yüksek irtifalarda başka yeni kanguru türlerinin de yaşadığını tahmin ediyorlar.

  EL DEĞMEMİŞ ORMAN

  Washington’daki" Uluslararası Koruma" adlı kuruluşun başkan yardımcısı Bruce Beehler, bunun muhtemelen Asya’da bozulmamış durumdaki en büyük tropikal orman olduğunu söyledi. Beehler şöyle konuştu:

  "Burası, dünyadaki cennet bahçesi gibi bir yer. Ormanı sadece yüzeysel olarak araştırabildik. Bu yıl içinde başka uzmanlarla tekrar bu ormana gelip, daha geniş kapsamlı bir araştırma yapacağız. Biz sadece yüzeyi araştırdık. İçerilere girecek biri, eminim burada bir muammayla karşılaşacak."

  BÖCEKLER BİLİNMİYOR

  Beehler, ekibin uçan böcek türlerinin sınırlı olduğu yağışlı mevsimde bölgeye gittiğini, kuru sezonda yapılacak bir araştırmada muhtemelen başka yeni kelebek türlerinin bulunacağını söyledi.

  En yüksek noktası 2200 metreye ulaşan Foja dağ silsilesi civarında yaşayan yerlilerin, Lüksemburg büyüklüğündeki bu el değmemiş bölgeye girmeye cüret edemediklerini söyledikleri bildirildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı