Gündem Haberleri

  Gidişleri ertelendi

  Metehan DEMİR ANKARA
  06.11.2001 - 02:06 | Son Güncelleme:

  Washington-Ankara hattındaki koordinasyon çalışmaları ve bölgede yaşanan belirsizlikler yüzünden Türk Özel Kuvvetleri'nin Afganistan'a gidişi 15 gün ile 1.5 ay arasında ertelendi. Gidişin ertelenmesinde, Mezar-ı Şerif'in ele geçirilememesi de etkili oldu.

  Afganistan'da görev yapacak Türk Özel Kuvvetleri'ne ait 90 kişilik birliğin gidişi, bölgede yaşanan belirsizlikler ve Washington-Ankara hattındaki koordinasyon çalışmaları nedeniyle bir süre ertelendi. Bu ertelemenin 15 gün ile 1.5 ay arasında değişebileceği bildirildi. Bölgede Kuzey İttifakına eğitim verecek, istihbarat ve insani yardım çalışmalarını destekleyecek Özel Kuvvetler'in gidişindeki gecikmede ayrıca, Mezar-ı Şerif'in kritik durumu da rol oynadı. Mezar-ı Şerif'in kontrolünün sağlanmasının ardından Özel Kuvvetler'in bölgeye intikali gerçekleşecek. Ancak, yine de birliği bölgeye götürecek C-130 uçakları ani değişiklikler için hazır bekletiliyor. Kuzey İttifakı'nın kontrolş altındaki bölgenin dar olmasının hareket zorluğu getirmesi ve burada konuşlanmanın riskler taşıyabileceği endişesi de Özel Kuvvetler'in gidişini geciktiren unsurlar arasında. ABD ile gidişe ilişkin lojistik detaylar hakkında görüşmeler devam ediyor.

  COĞRAFYAYI ŞİMDİDEN EZBERLEDİLER

  Eğitim, çevre güvenliği, insani yardım ve yerel koordinasyon görevlerini üstlenecek Özel Kuvvetler şimdiden bölge haritalarını ve coğrafi maketler sayesinde adım adım bölgeyi ezberlemiş durumda. Bu arada, basın mensuplarının Özel Kuvvetler'in ardından, bir basın turu için Genelkurmay Başkanlığı'nca bölgeye götürülmesinin planladığı da belirtildi.

  Böyle eğitecekler

  Düşman derinliklerinde bilgi toplama.

  Coğrafik zorluklarda hedef belirleme ve sızma.

  Taktik akın, pusu uygulama ve yakın muharebe.

  Düşman işgalinde kalmış bölgelerde mukavemet harekatını başlatma

  Hayatı idame ve psikolojik harp.

  Yeni nesil hafif piyadeyi de öğretecekler

  İlk olarak Özbekistan'a gitmesi beklenen Özel Kuvvetler, Afganistan'da yeni nesil hafif piyade silah eğitimi de verecek. Afganistan'da görev yapacak olan ve altı tim ile diğer destek unsurlarından oluşacak yaklaşık 90 kişilik ‘‘Türk Özel Kuvvetler Taburu’’nun başında bir yarbayın yer alması kararlaştırıldı.

  Kuzey'de, ‘Türkler geliyor’ heyecanı

  TÜRK subaylarının gelecek olması, Kuzey İttifakı içinde şimdiden büyük heyecan yarattı. Türk askerinin ününü duyduklarını belirten İttifak askerleri, özellikle Müslüman bir ülkenin subaylarının kendilerini eğitecek olmalarından son derece memnunluk duyduklarını belirttiler. Milli giysileri şalvar ve Kamiz'i atıp yerine yeşil bereli komando elbiseleri giyen eski mücahid, yeni komandolar dört gözle askerlerimizi bekliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı