Gündem Haberleri

  Gıda ve enerji yeni stres alanımız oldu

  Hürriyet Haber
  30.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, genel kurulur açılış toplantısında Türkiye ekonomisi ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: "Türkiye ekonomisi gibi gelişmekte olan ülkelerin kendi özel paradigmalarının dışında ulusal ve uluslararası konjonktürün ortaya çıkarttığı ilave stres alanları da söz konu. Bunlardan bir tanesinin gıda ve tarım konusundaki stresler, diğeri enerji ihtiyacı, üçüncüsünün de tasarruf ve küresel sermayeye olan ihtiyacı."

  Şoklara karşı GAP

  Hükümet bu konuda bazı projeleri hayata geçireceğini söyleyen Ekren, şunları söyledi: "Hem enflasyon hem büyüme ve istihdam konusunda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de karşılaştığımız en önemli arz şokları gıda ve enerjiden geldi. Dolayısıyla GAP’ın bu çok önemli.

  İkinci önemli projenin Türkiye’nin, yükselen piyasaların ihtiyacı olan tasarruf açığını kapatmak, küresel sermayenin Türkiye’ye gelişini hızlandırmak için İstanbul’u uluslararası finans merkezi yapmak olduğunu belirten Ekren, konuşmasını şöyle sürdürdü. "Önümüzdeki günlerde, değişik sektör temsilcileriyle görüşüp, İstanbul’u bir finans merkezi yapmak için ne düşündüklerini, neyi arzu ettiklerini, tercihleri ve önceliklerinin neler olduğunu birlikte belirleyeceğiz. Bu projeyi bir takvime bağlayarak, nelerin yapılacağını kapsamlı bir şekilde ele alacağız."

  Program açıklanacak

  2009-2011 yılını kapsayan orta vadeli programın, muhtemelen bir hafta-10 gün sonra kamuoyuyla paylaşılacağını açıklayan Ekren, şöyle konuştu: "Temel önceliklerimiz istikrarı sağlama konusunda makul bir büyüme ve istihdam oranına ulaşacak bir yapıyı birlikte oluşturmak. Reel sektör vizyonumuz çok net olduğunu, teşvik ve düzenleme mekanizmalarına ağırlık vereceğiz. Türkiye’de faaliyette bulunan ekonomik birimlerin finansal ürün ve hizmet talebini karşılayacak bir finans sektörü de temel önceliğimiz. İstanbul’un uluslararası finans merkezi projesine özel bir önem vermekteyiz."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı