GeriGündem Gıda mühendislerinden GDO tepkisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gıda mühendislerinden GDO tepkisi

Gıda mühendislerinden GDO tepkisi
refid:12876212 ilişkili resim dosyası

Gıda Mühendisleri Odası genetiği değiştirilmiş organizma içeren gıda maddelerinin üretimine izin verilmesi kabul edilemez dedi.TMMOB Gıda Mühendisleri Odası tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Gıda Mühendisliği Kongresi Antalya’nın Kemer İlçesi'nde başladı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Atakan Günay, son yıllarda, gıda güvencesi ve gıda güvenliğine yönelik sorunların çeşitli yönleriyle tartışıldığını belirtti.

Gıda güvenliği konusunda tek yetkili konumdaki Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, personel ve alt yapı donanımını iyileştiremediğini, denetim ve kontrol hizmetlerini öngörülen düzeyde yerine getiremediğini, tüketici sağlığını tehdit eden ve haksız rekabetin önemli bir parçası olan kayıt dışı üretimi kayıt altına alamadığını belirten Günay, “Özetlemek gerekirse süreci iyi yönetememiştir” diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın çıkardığı Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı, Kontrol ve Denetimine Dair Yönetmeliği değerlendiren Günay, şunları söyledi:
“Söz konusu yönetmelikten, ilgili tüm kuruluşlar gibi, Gıda Mühendisleri Odası'nın da Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra haberi olmuştur. Gıda güvenliğini, insan ve çevre sağlığını ilgilendiren böylesine duyarlı bir konuda, paydaşlardan görüş alınmaması üzüntü verici ve düşündürücüdür. 2004 yılında taraf olduğumuz Cartagena Protokolü'nün ihtiyatlılık ilkesi gereği, içinde bulunduğumuz koşulların zorunlu kıldığı ve önümüzdeki aylarda TBMM gündemine gelmesi beklenen Biyogüvenlik Yasası yerine, Bakanlık, ara mevzuat olarak adı geçen yönetmeliğin yürürlüğe girmesi adına neden acele etmiştir? Kamuoyu gibi biz de, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Yönetmelikle, ekim yapılmak üzere GDO içeren tohumlukların dış alımına yasak konulurken, deyim yerindeyse biraz da arkadan dolaşarak GDO içeren hammadde ve gıda maddesinin yurda girişine izin verilmektedir. GDO içeren hammaddenin girişinin serbest kalması demek, bunlardan üretilecek gıda maddelerinin yaygın biçimde tüketileceği anlamına gelmektedir. Gelecekte insan sağlığını, çevreyi, bitkisel ve hayvansal üretimi, biyoçeşitliliği ve ekonomiyi nasıl etkileyeceğini bilmediğimiz bir konuda, GDO içeren gıda maddelerinin üretimine izin verilmesi kabul edilemez.”

1 MİLYAR AÇ

Atakan Günay, küresel ekonomik krizin de tetiklemesiyle, açlık sınırının altında yaşam savaşı veren insanların sayısının 1 milyarı aştığını belirterek, “Bir yandan milyonlarca insan evrensel insan hakkı anlayışının temel ve vazgeçilmez ilkesi olan yeterli ve güvenilir gıdaya ulaşma hakkından yoksun bırakılırken, diğer yandan, aşırı beslenmenin getirdiği obezite, kalp-damar hastalığı gibi sorunlarla uğraşılmaktadır. Bu tablo, tüm insanlığın ders çıkarması, dahası, utanması gereken bir tablodur” dedi.

Yaşanan küresel krize çözüm üretmek üzere bir araya gelen gelişmiş ülkelerin sıkıntılara çare olmadığını kaydeden Atakan Günay, “Her toplantı sonrasında açtıkları paketten büyük banka ve şirketlere trilyonlarca dolar fon, aç ve yoksul insanlar için ise timsah gözyaşları çıkmıştır. On yıllardır serbest piyasa anlayışını IMF, Dünya Bankası gibi kuruluşlar aracılığıyla gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelere dayatan gelişmiş ülkeler, ‘ele verir talkımı, kendi yer salkımı' sözünü anımsatan bir şekilde ezberimizi bozmaktadır. Oysa, aç insanların doyurulması için gereksinim duyulan para, krizin aşılması adına aktarılan büyüklüğün neredeyse yüzde biri düzeyindedir” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle