Gündem Haberleri

  Gıda krizi 2015'e kadar sürecek

  ANKA
  08.05.2008 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Dünya Bankası Başkanı Robert B. Zoellick, kalkınmakta olan ülkelerdeki artan talep gibi faktörlerin nedeniyle artan gıda fiyatlarının en az 2015 yılına kadar yüksek olmayı sürdüreceği uyarısını yaptı.

  Zoellick, ziyaret ettiği Meksika’nın başkentinde düzenlendiği basın toplantısında dünya gıda fiyatlarındaki artışı, Çin ve Hindistan’daki tüketimin artması, dünyanın bazı yerlerindeki kuraklık ve enerji fiyatlarındaki artış gibi faktörlere bağladı.

  “2015 yılına kadar uluslar arası gıda fiyatları, 2004 yılı öncesine göre daha yüksek düzeyde kalmayı sürdürecek” diyen Zoellick, "2009-2010 döneminde fiyatların frenlenebilmesi için gıda arzında bir artış olması” beklentisini de dile getirdi.

  Dünya Bankası Başkanı Zoellick, halkın temel gıda ihtiyaçlarının garantilenmesi amacıyla tüm ülkelerin gıda üretim politikalarını değiştirmelerini de istedi.

  Yaşanan gıda sorununun karşısında ülkelerden fiyat kontrolü getirmemesi ve ihracatı durdurmamalarını istediklerini belirten Zoellick, “Uluslararası ticaretteki engelleri azaltmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

  Robert Zoellick, Dünya Bankası’nın Afrika ülkelerine yönelik kredileri bir kat artırdığını belirtti.

  Ticaret anlaşmalarının gıda fiyatlarındaki artışları körüklediği savını reddeden Zoellick, bu anlaşmaların ülkelerin küresel rekabet gücünü artırdığını savundu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı