Gündem Haberleri

  Gıda denetiminde ev hanımları dışlandı

  Ankara
  03.03.2005 - 13:18 | Son Güncelleme:

  Gıdaların üretimi, tüketimi ve denetimine dair tüm sorumlulukları Gıda Yasası’yla üzerine alan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Gönüllü Gıda Denetiminde ev hanımlarını devre dışı bıraktı. Gıda denetimlerinde kamuoyunun duyarlılığını artırmak için başlatılan Gönüllü Gıda Denetçiliği uygulamasına üniversite mezunu olmayan ev hanımları katılamayacak.

  Tarım Bakanlığı Gıda Yasası kapsamında Gönüllü Gıda Denetçileri Görev ve Çalışma Yönetmeliği Tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Erten’in başkanlığında yürütülen yönetmelik çalışmalarına Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Turhan Çakar, üniversitelerden öğretim üyeleri ile Tarım Bakanlığı yetkilileri katıldı.

  Yönetmelikle, Gönüllü Gıda Denetçisi olarak görevlendirileceklerde aranacak koşullar, görevleri, yetki ve sorumluluklarıyla ilgili esasların belirlenmesi amaçlanıyor. Yönetmeliğe göre, Gönüllü Gıda Denetçileri, gıda güvenliği ihlali yapan işyerlerleri hakkında tutanak tutup tarım il müdürlüğü yetkililerine bildirecekler. Gönüllü Gıda Denetçilerinin en az üniversite mezunu olması benimsendi. Buna göre, üniversite mezunu olmayan ev hanımları gıda denetçiliği yapamayacak.

  BAKAN’A BİLE EĞİTİM ŞARTI

  Yönetmeliğin belirlediği şartlara uyanlar Tarım Bakanlığı tarafından 3 gün sürecek eğitim aldıktan sonra Gönüllü Gıda Denetçisi olabilecekler. Tarım Bakanlığı üst düzey yöneticileri ve uzmanlarıyla gıda denetimi konusunda daha önce görev yapmış kişilerin bile Gönüllü Gıda Denetçisi olabilmesi için eğitimden geçmesi gerekiyor. Gıda Denetçiliği ile Gönüllü Gıda Denetçiliği uygulamalarının birbirinden farklı olduğu belirtilirken, Tarım Bakanı Sami Güçlü de dahil olmak üzere Gönüllü Gıda Denetçisi olmak isteyen herkesin eğitim kurslarına katılması şartı getiriliyor.

  Fahri Trafik Denetmenlerinden esinlenerek yapılan Gönüllü Gıda Denetçilerinin görev ve yetkileri ise şöyle olacak:

  "Tüketime sunulan gıdalarla ilgili ihlallerin tutanağını düzenleyip bir hafta içinde Tarım İl Müdürlüğüne bildirecekler. Yer ve zaman sınırlamaları olmadan ülkenin her yerinde görev yapabilecekler. Görevlerini yürütürken adil ve tarafsız olacaklar. Satıcı ve yetkiliyi küçük düşürücü davranışta bulunmayacaklar.

  Numune adı altında ürün talep edemeyecekler. Kapalı işyerlerini denetim amacıyla açtıramayacaklar. Gıda maddesi üreten işyerlerini denetleyemeyecekler, sadece satış yapılan yerler denetlenebilecek. Belge veya evrak kontrolü yapamayacaklar, kişisel alışveriş yaparken kimliklerini belli edecek şekilde davranamayacaklar ve görevleri nedeniyle özel indirim talep edemeyecekler."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı