Gündem Haberleri

  Geziciler örgüt üyesi

  Hürriyet Haber
  29.08.2014 - 01:26 | Son Güncelleme:

  Ankara Gezi eylemlerinin ikinci dalga savcılık iddianamesi tamamlandı. 26 şüpheli, 9 ayrı sol örgüt üyesi olmak ve oturma eylemlerini terör eylemine dönüştürmekle suçlandı.

  ISTANBUL’daki Gezi Parkı eylemlerine destek amacıyla Ankara’da yapılan gösterilerle ilgili soruşturmanın ikinci dalgasında, gözaltına alınan ve bir süre tutuklu kalan 26 kişiye yönelik iddianame tamamladı. Savcı Tekin Küçük, şüphelileri ‘silahlı terör örgütü üyeliği’, ‘terör örgütü propagandası yapmak’, ‘görevi yaptırmamak için direnmek’ ve ‘kamu malına zarar vermek’le suçladı. İddianamede Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı EGO Genel Müdürlüğü’nün de aralarında bulunduğu 31 kişi müşteki olarak yer aldı.

  ‘AMAÇ DEVLETİ YIKMAK’

  İddianamede, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında 27 Mayıs 2013 tarihinde Gezi Parkı’ndaki ağaçların sökülmesine tepki olarak çeşitli sivil toplum kuruluşlarının oturma eylemi başlattığı, 9 sol örgüt mensuplarının katılmasıyla eylemlerin terör eylemi haline dönüştüğü iddia edildi. Şüphelilerin Gezi Parkı eylemlerini bahane ederek, üyesi oldukları terör örgütlerinin faaliyetleri doğrultusunda, “Anayasa’da belirtilen Cumhuriyet’in niteliklerini değiştirmek, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, devlet otoritesini zaafa uğratmak, yıkmak veya ele geçirmek” amacında olduğu öne sürüldü.

  ‘Delil’: Yüzü kapatmak, flama taşımak

  İddİanamede, şüphelilerin sol terör örgütü üyeliğine dair deliller şöyle sıralandı:
  Gezi eylemlerine katılmak
  Eylemler sırasında yüzü kapatmak, çeşitli bayrak, flama taşımak.
  Halkevleri’ne üye olmak.
  Sakıncalı kitap ve dergiler bulundurmak.
  Sivas olaylarına ilişkin anmaya katılmak.
  Deniz Gezmiş’in ölüm yıldönümü anmalarına katılmak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı