Gündem Haberleri

  Gezi’ye gitti, tweet attı

  Hürriyet Haber
  08.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, konferansta Başbakan’ın yaptığı konuşmayı attığı tweet’le eleştirdi: “Konferansta, saygı ve kapsayıcı diyalog isteyenlere el uzatma fırsatı kaçtı, hayal kırıklığına uğradım #geziparkı.”

  AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephan Füle, konferanstaki konuşmasında Gezi Parkı protestosuna gönderme yaparak, şunları söyledi:

  “Burada, toplantı yerinden sadece birkaç yüz metre ileride, bir haftadan fazladır devam eden olayların adını anmamak çok güç. Avrupa Birliği üyelerinin de üye olmak isteyen ülkelerinin de görevinin, mümkün olan en yüksek demokratik standartlara ve pratiklere ulaşmayı arzulamaktır. Fikrini ifade özgürlüğü, barışçı bir şekilde toplanma özgürlüğü ve medyanın olanları olduğu gibi bildirme özgürlüğü bunları kapsıyor. Türkiye’de tartışmaların son derece açık ve tutkulu oluşuna hep hayranlık duydum. Bunun korunmasını arzu ediyorum. Ama uyumlu ve etkin kararlara da dönüşmesini arzu ediyorum. Hak ve özgürlüklere saygı gösterilmeli. Parlamentodaki çoğunluk tarafından temsil edilmediğine inanan kesimlere polisin aşırı güç kullanmasına yer yoktur. Bunu hükümetin bile kabul etmesinden memnuniyet duyuyorum. Şeffaf bir inceleme değil sorumluların hesap vermesi de gerekiyor. Demokrasi için tartışma, istişare ve uzlaşma gerekir.”

  Tweet sürtüşmesi

  KONFERANS sonrası Füle ve AB Bakanı Egemen Bağış arasında Twitter üzerinden ‘Gezi Parkı’ sürtüşmesi yaşandı. Füle, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı konuşma sonrası, “Konferansta, saygı ve kapsayıcı diyalog isteyenlere el uzatma fırsatının kaçmış olmasından dolayı hayal kırıklığına uğradım #geziparkı” diye tweet attı. Egemen Bağış da, “Bir kavrayış sorunu olmalı. Başbakan Erdoğan demokratik talepleri memnuniyetle karşıladığını ancak teröre ve vandalizme teslim olmayacağını söyledi” diye yanıt verdi.

  Gezi’ye gitti, tweet attı

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı