Gündem Haberleri

  Gezi Parkı'na barikat

  Hürriyet Haber
  12.06.2013 - 10:48 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı protestoları 16. gününde sadece İstanbul ve Türkiye'nin değil dünyanın da gündemi olmuş durumda. Kendileri için direnenlerin başlattığı protestoların gündemi değiştirdiğine hatta boyut değiştirdiğine şahit olan yaşlı ağaçlar, bu sabaha parkın girişindeki barikatla başladı.

  İstanbul'da dün polis Taksim Meydanı'na müdahele etti. Önce Atatürk Anıtı ve Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) önündeki ve üzerindeki pankartlar kaldırıldı. Sonra meydan güvenlik altına alındı. Bir sonraki aşama ise günler önce protestocular tarafından kurulan barikatların kaldırılması oldu.

  GEZİ PARKI'NA BARİKAT / FOTO GALERİ

  TAKSİM'DEKİ BARİKATLAR BÖYLE KALDIRILDI / FOTO ANALİZ

  Gümüşsuyu Caddesi ile meydana çıkan bazı yollarda demir parçaları, kaldırım taşları, çöp konteynerlerinden oluşturulan barikatlar, iş makinelerince kaldırıldı. Taksim'e çıkan yollar yeniden trafiğe uygun hale getirildi.

  İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu gün boyu Gezi Parkı'na girilmeyeceğini söyledi. Kısmen de öyle oldu. Gezi protestocuları kimi zama provokatörleri uyardı kimi zaman polise karşı insan zinciri oluşturdu. Öğleden sonra parkın içine girip pankartları kaldıran emniyet güçleri akşam saatlerinde kısa süreli ikinci bir müdahalede bulundu.  Öğlen saatlerinde yükselmeye başlayan tansiyon akşam 20.15'de tavan yaptı. Taksim Meydanı savaş alanına döndü.

  POLİS GEZİ PARKI'NA GİRDİ / HURRİYET TV

  Gaz bombaları, molotof kokteyliler havada uçuştu...Eğlencenin temsili Taksim'i dumanlar kapladı. Sabaha kadar devam eden arbedede Gezi Parkı protestocuları kendi önlemlerini aldı. Meydandaki tüm barikatların kaldırılması sonrası protestocular; otomobil, demir, tahta, taş ve hatta banklarla parkın girişine ilk kez barikat kurdu.

  Parkı bugün ilk ziyaret eden Sırrı Süreyya Önder ve beraberindeki BDP Milletvekilleri oldu. Önder burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:
  Yeni bir türkü çıktı. Faiz lobisinin işi diye. Kredi çekip üstüne yatmak bir seçenek olabilir ama vermezler insanlara. Bununla uğraşacak olan insan sensin.
  Burada gerçekten halkın bir yeter artık tavrı var. Bunun için bu kadar şiddet uygulamaya, ortamı kana bulamaya gerek yok. Hükmedenlerin önünde bir tek yol var, saygı duymak, ciddiye almak ve dinlemek. İnsanlara dönük, kamu mallarına dönük hiçbir şiddeti onaylamıyoruz, karşısında duracağız.Direnişin demokratik şekilde başlamasına hepimiz titremeliyiz, halel getirmemeliyiz.

  Gezi Parkına barikat Gezi Parkına barikat Gezi Parkına barikat
  Işıkları söndürdüler Güne gider gibi eyleme Sanki Türkiye'ye sıkıldı

  Gezi Parkına barikat Vali Mutlu Taksim Meydanı'nda

   

   

   

   

   

   

   

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı