Gündem Haberleri

  Gezi Parkı gibi AOÇ’ye de sahip çıkıyoruz

  ANKARA
  07.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ankara Dayanışması üyesi bir grup, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin bir bölümünün ABD Büyükelçiliği’ne verildiği iddiasıyla eylem yaptı.

  Yüksel Caddesi’nde toplanan 100 kişilik grup, “ABD elini AOÇ’den çek” sloganları atarak Türkçe-İngilizce pankartlar açtı. ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne yürüyen grup, elçilik karşısında polis barikatıyla durduruldu. Grup burada yaptığı açıklamada, “ABD’ye satacak bir avuç toprağımız yok. Atatürk’ün adını taşıyan bir toprağı asla vermeyiz. Atatürk’ün adını taşıyan toprağın ABD’ye neden satıldığını algılayacak kabiliyet ve bilinçteyiz. Gezi Parkı’na sahip çıktığımız gibi AOÇ’ye de sahip çıkıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından grubu temsilen 5 kişi ABD Büyükelçiliği’nin duvarına “ABD, AOÇ’den elini çek” yazılı siyah çelenk bıraktı.

  ELÇİLİK: TÜRK YETKİLİLERE SORUN

  Eylemin ardından ABD Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “Türk hükümetiyle uzun süredir yeni bir elçilik arazisinin satışı için görüşmeler sürüyor. Basında, halihazırda bir Türk kurumu olan TOKİ’ye ait bir arazinin ABD hükümetine satışının planlandığına dair haberler yer almaktadır. Sözkonusu arazinin şu andaki sahibi hakkındaki tüm sorular Türk yetkililerine sorulmalıdır. Yeni elçilik yerleşkesi için arazi alımı şüphesiz tüm Türk ve Amerikan kanun ve yönergelerine uygun olarak gerçekleşecektir.”


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı