Gündem Haberleri

  Gezi eylemcilerinin avukatlarından şok iddia

  Hürriyet Haber
  25.06.2013 - 10:17 | Son Güncelleme:

  Gezi protestolarında gözaltına alınanların avukatları, bir TV kanalında çok çarpıcı bir iddiada bulundu. Avukatlar gözaltına alınan kadınlara polisler tarafından çırılçıplak üst araması yapıldığını ileri sürdü.

  +1 TV'de gazeteci Banu Güven'in sunduğu programa katılan Ethem Sarısülük'ün avukatı Kazım Bayraktar ve avukatlar Efkan Bolaç ile İlknur Alcan, Gezi Parkı Eylemleri'ne 31 Mayıs gecesi ilk defa katılan ve gözaltına alınan kadınların erkek polisler tarafından çırılçıplak üst aramasına maruz kaldığını öne sürdü.

  Gözaltına alınan bir genç kızın parmak izinin de 10 polis tarafından zorla alındığını iddia eden Efkan Bolaç, "Kızın omurunda ve boynunda zedelenme var. Bu aramalar ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunduk" dedi.

  BAKAN ŞİMŞEK'TEN TWEET MESAJI

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise twitter hesabından gönderdiği mesajda şu ifadeleri kullandı:
  İddialarınız doğru ise yapanlar mutlaka cezalandırılacak. Ama haber yalan ise yaynlar hakkında gereken yapılmalı.

  Gezi eylemcilerinin avukatlarından şok iddia

  İDDİA MECLİS GÜNDEMİNDE

  'Gezi Parkı' protestosu sırasında 31 Mayıs 2013’te İstanbul’da gözaltına alınan kadınların, emniyet müdürlüğünde çırılçıplak soyularak erkek polis memurlarınca elle aramadan geçirildiği iddiası CHP tarafından TBMM gündemine taşındı.

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, İçişleri Bakanı Muammer Güler’e yönelttiği soru önergesinde, "Gezi Parkı protestosu nedeniyle 31 Mayıs 2013 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan kadın vatandaşların, Emniyet Müdürlüğü’nde çırılçıplak soyularak "ince aramayaö tabi tutuldukları doğru mudur? İnce aramanın gerekçesi nedir?" diye sordu.

  Oran’ın, Bakan Güler’e yönelttiği diğer sorular şöyle:
  "Kadın şüphelilerin elle çırılçıplak aranmasının erkek polis memurlarınca yapılmasının gerekçesi nedir? İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yeterli kadın polis memuru yok mudur?
  Avukat Efkan Bolaç’ın, 24 Haziran 2013 tarihinde +1 TV’de yaptığı açıklamada sözünü ettiği, bu konuyla ilgili olarak hakkında suç duyurusunda bulunulan polis memurları kimlerdir, görev yerleri neresidir, haklarında idari inceleme başlattınız mı, soruşturma sonucu ne oldu?
  Efkan Bolaç’ın müvekkilinin parmak izinin 10 polis memurunca alınması nedeniyle boynu ve omurunda zedelenme oluşması gözaltı prosedürünün doğal sonucu mudur?
  Polis memurları hangi durumlarda şüphelileri çırılçıplak üst aramasından geçirmektedir?
  Narkotik suçlusu ya da kendisine zarar verme olasılığı yok ise bir zanlının detektörle aranmak yerine çırılçıplak soyularak üst aramasının yapılmasının gerekçesi nedir?"

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı