GeriGündem 'Gezi başvuruları yakında karara bağlanacak'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Gezi başvuruları yakında karara bağlanacak'

'Gezi başvuruları yakında karara bağlanacak'
refid:25189803 ilişkili resim dosyası

Türkiye Ombudsmanlık sistemini sevdi. Sistemin resmen başladığı 29 Mart'tan, Kasım ayı başına kadar geçen yaklaşık 7 aylık sürede, Ombudsman'a toplam 6407 başvuruda bulunuldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstabul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesine Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu imzasıyla verilen yanıtta, Gezi olaylarına ilişkin yapılan şikayet başvurular konusunda da ayrıntılı bilgi verildi. Buna göre, Kamu denetçileri başvuruların 3806 tanesini karara bağladı. Bu çerçevede, başvurulardan 1471'i hakkında gönderme kararı, 1478'i hakkında incelenemezlik kararı, 264'ü hakkında geçersizlik kararı, 203'ü hakkında "karar verilmesine yer olmadığına ilişkin karar", 321'i hakkında birleştirme, 44'ü hakkında tavsiye kararı, 19'i hakkında red kararı, 6'sı hakkında da "kısmen tavsiye, kısmen red" kararı verildi. Diğer başvurular hakkındaki inceleme ise sürüyor.

"GEZİ BAŞVURULARI BEKLEMEZ..."

Soru önergesine verilen yanıttı, Gezi olaylarının ardından ise 23 bireysel başvuru yapıldığı belirtildi. Bu başvuruların gerekçeleri şöyle açıklandı; "İstanbul ili Beyoğlu ilçesi Taksim Meydanı ve civarının çevre düzenlemesi ve bağlantılı proje çalışmalarına engel olmak amacıyla gösterilerde bulunan insanlara yönelik olarak 28 Mayıs 2013 tarihinden itibaren, başta İstanbul Beyoğlu ve Beşiktaş ilçeleri olmak üzere, ülke genelinde yaygınlaşan orantısız ve aşırı güç kullanımından kaynaklanan şiddet uygulandığı iddiası ile yıkımın durdurulması ve olaylarda şiddet uygulayan kamu görevlilerinin cezalandırılması talep edilmektedir."

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Gezi konusundaki başvuruları, "gecikmesinde sakınca bulunan durumlar içerisinde" değerlendirerek, hemen incelemeye aldığının belirtildiği soru önergesi yanıtında, sonuçlar ise şöyle açıklandı;

"Kurumumuza ulaşan 23 bireysel başvurunun 17'si, şikâyetlerin aynı sebep ve konudan doğduğu ve biri hakkında verilecek kararın diğerini etkileyecek nitelikte olduğu sonucuna varıldığından birleştirilmiştir. Birleştirme kararı verilen 17 başvuru için İçişleri, Sağlık, Kültür ve Turizm Bakanlıkları, Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılıkları, Ankara ve İstanbul Tabip Odaları, Türkiye Tabipleri Birliğinden resmi bilgi ve belge talep edilmiştir. Diğer 6 adet bireysel başvuru açısından ise münferit ihlal bildirimlerine muhatap ilgili kamu idarelerinden resmi bilgi ve belge talep edilmiştir"

GEZİ HEYETİ OLUŞTURULDU

Yanıtta, Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun Başkanlığını yaptığı ve Kamu Denetçisi Mehmet Elkatmış ile Kurum uzmanlarının da bulunduğu bir heyet oluşturulduğu da vurgulanarak, "heyet; ilgili şahıs ve gruplar, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının yetkilileriyle görüşmeler yapmış, inceleme ve araştırmalarda bulunmuştur. Bu noktada, ses ve görüntü kayıtlarının incelenmesinde bilirkişi mütalaası ve teknik desteğinden yararlanılmıştır" denildi. Yanıtta, Gezi başvuruların da "karar aşamasında olduğu" vurgulandı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle