Gündem Haberleri

  Gezginler Kulübü açılıyor

  Hürriyet Haber
  27.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Bu güzel ve yararlı gezi kitabını, eskiden klarnet çala çala mahalle aralarında dolaşarak bakır sini içinde sattıkları o renk renk macunlara benzettim. Anlatılan ülkeler ve oralardaki canlı coğrafya da renk renkti. Bir çubuğa sarılı olarak, yağmur sonunun bu ebemkuşağı renklerini çocuklar doyumsuzcasına yalar, emerlerdi. Değişik ülkelerin insan ilişkilerini anlatan bu kitaptan ben işte bu tadı aldım’’ diye yazıyordu önsözde Aziz Nesin. Kitabın adı Büyük Dünyada Küçük Adımlar. Yazarı Prof.Orhan Kural. Çok yönlü, çok renkli, hiperaktif çevreci, gezer-yazar, yaşama, doğaya vurgun, inanılmaz, dinamik bir yoldaş. Diğer gezi kitapları : Bir Gezginin Dünyası, Dünya Döndükçe İnsan Gezdikçe ve Dünya Kalemimin Ucunda.

  Geçen ay Karayipler turuyla keşfettiği ülkeler sayısını 170'e çıkartan Prof.Kural bir ilke daha imza atıyor ve aylardır uğraştığı Gezginler Kulübü'nü açıyor. Tarih 29 Eylül salı, saat 20:00-22:00. Adres : Akbıyık Keresteci Hakkı Sokak, No:55 Cankurtaran, Sultanahmet (Armada Oteli yakınında, Dedeefendi Evi Karşısı). CHP Lideri Deniz Baykal resmi açılışı yapacak. Kulübün kurucu üyelerinden Prof.Nadir Paksoy'un Samoa adasında dünyaya gelen oğlu Gezgin de Baykal'a yardımcı olacak. Açılışta ünlüler dia gösterileri yapacak ve gezi kitaplarını imzalayacak. Gezginlerin sokağı branda ile örtülecek. Şenliklere, mini konsere gezmeyi, paylaşmayı seven herkes davetli. Eminönü Belediyesi, Beşiktaş Belediyesi organizasyona büyük destek verdi. Armada Oteli kokteylin sorumluluğunu üstlendi.

  Karayipler'e hareketinden önce görüştüğümüz Prof.Kural, her zamanki gibi mutlu, coşkulu, umutluydu : ‘‘80 Günde Devr-i Alem ilham kaynağı oldu. Gezginler Kulübü'nde böyle bir yolculuğun kararı alınır. Yaklaşık 6 ay önce kolları sıvadık. Bizim kulübümüz dünyadaki örneklerine kıyasla benzersiz. ABD'nin en popüler Gezginler Kulübü, bir posta kutusundan ibaret. Yıkık, dökük bir evden seyyahların buluşmaktan keyif duyacağı bir yuvaya dönüştürdüğümüz merkezimiz terastaki kafesi, kütüphanesiyle çok farklı. Gezgin ve çevreye duyarlı dostlarımız bundan böyle samimi bir atmosferde bir arada olacak’’

  Gezginler Kulübü'nün ünlü kurucuları arasında Kasım Zoto, Murat Nalbantoğlu, Füsun Önal, Leyla Tekül, Gülten Dayıoğlu, Gültekin Çizgen, Coşkun Aral, Hülya Koç, Prof.Nadir Paksoy, Buket Uzuner, Nasuh Mahruki var. Amaçları şöyle sıralanıyor: Yurt dışındaki benzer kulüplerle sürekli temas halinde olmak, Türkiye'ye gelen yabancı gezginleri ağırlama ve üyelerle tanışmalarını sağlamak, çok farklı coğrafyalara kültür gezileri düzenlemek, belirli dönemlerde söyleşi, dia ve video gösterileri organize etmek, gezginlere konaklama konusunda yardımcı olmak, gezi notlarını değerlendirip yayınlatmak.

  ‘‘Seyahat bir tutkudur. İlkokul sıralarında Avrupa'yı göremediğime kahrolurdum’’ diyen Prof.Kural, UNESCO'nun dünya miras listesine göre gideceği ülkeleri belirliyor. ‘‘En çok etkilendiğiniz ülke hangisiydi?’’ sorumuza şu yanıtı veriyor: ‘‘Guatemala. Dört bin yıllık müthiş uygarlık Mayalar'ın başlarına gelen talihsizlikler, İspanyollar'ın oyununa gelmeleri gerçekten üzücü. Bu yörenin halkı Amerikalılar için günde bir dolara çimento fabrikalarında çalışıyor, suları, elektrikleri yok’’

  GERÇEK GEZGİN KİMDİR?

  Her şeyden önce bir dünya vatandaşıdır. Tüm dünya insanlarına, uygarlıklarına ve kültürlerine, hiçbir ayrım yapmadan önyargısız yaklaşır.

  Dünyanın ancak insanla, temiz bir çevreyle ve sağlıkla değerli olduğunu, bu çeşitliliğin büyük bir hazine olduğunu bilir.

  Gezmenin, kişinin hoşgörüsünü, yaratıcı yanını ve duyarlılığını artıran bir okul olduğunu, paylaşmanın da gezmek gibi bir tutku olduğunu hiç aklından çıkarmaz.

  Seyahatin en önemli aşamalardan birinin hazırlık aşaması olduğunu bilir.

  İyi bir yürüyüşçüdür.

  Pahalı giysiler yerine yöreye özgü hatıra eşyaları satın almayı tercih eder.

  Lüks bir otelin havuz başında oturmak yerine kentin kenar mahallelerinde dolaşmayı sever.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı