Gündem Haberleri

  Gezegen doğuran kozmik toz halkaları

  Hürriyet Haber
  26.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikalı gökbilimciler, Dünya'dan 220 ışıkyılı uzakta, bazı genç gezegenlere vücut verdiğini düşündükleri bir toz halkası saptadılar.

  Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanlarından Michael Werner, fotoğraflarını çektikleri toz diskinin, Güneş Sistemi'ne benzer sistemlerin oluşumuna açıklık getiren güzel bir kanıt olduğunu düşündüklerini belirtti.

  Werner'ın açıklamasına göre, tespit edilen toz diski, Santor Takımyıldızı'nın ‘‘HR-4796-A’’ adı verilen yıldızının çevresinde bulunuyor. Diskin içinde de bir ya da birkaç gezegen var. Werner, ‘‘Bu toz bulutu, gezegenlerin oluşum aşamasındaki Güneş Sistemi'ne çok benziyor’’ dedi.

  Gökbilimciler, uzun zamandır, toz disklerinden bizim Güneş Sistemi'mize benzer sistemlerin oluştuğunu düşünüyorlardı. Ancak HR-4796-A çevresinde gözlemlenen toz diskinin ortasının delik olması, astronomları çok şaşırtıyor.

  Astronom Michael Werner, ‘‘Bu yıldızın çevresinde toz diski olduğunu daha önceleri de biliyorduk. Ama çektiğimiz fotoğraflar, bu toz bulutunun, aslında, içinde oluşan gezegenlerin çekim gücüyle ortası boşalan bir halka olduğunu gösteriyor’’ diye konuştu.

  Toz halkasının resimlerinin Şili'deki Blanco de la Serena ve Hawai'deki Keck de Mauna gözlemevlerindeki teleskoplarla geçen ay elde edildiği kaydedildi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı