Gündem Haberleri

  Geyik muhabbeti!

  Hürriyet Haber
  18.04.2004 - 02:03 | Son Güncelleme:

  Güreşçimiz Nazmi Avluca’nın bir Ren geyiği ile idman yaptığını ve boynuzunu kırdığını iddia eden A.A. dün de yayınına devam etti: ‘Boynuz kırılmamış, kanamış’

  Geyik muhabbeti!
  Güreşçimiz Nazmi Avluca’nın bir Ren geyiği ile idman yaptığını ve boynuzunu kırdığını iddia eden A.A. dün de yayınına devam etti: ‘Boynuz kırılmamış, kanamış, Avluca geyikle idman yapmamış, geyiği sevmiş.’

  Güreşçilerin mangal partisinde yapılan bir espriyi, gerçekmiş gibi haber yapan Anadolu Ajansı aynı ısrarını, tüm açıklamalara rağmen dün de sürdürdü.

  Ajans bir gün önce abonelerine, güreşçimiz Nazmi Avluca’nın bir Ren geyiği ile idman yaptığını, geyiğin boynuzunu kırdığını, geyik sahibinin tek boynuzlu bir geyiğin Finlandiya’da utanç verici bir olay olduğunu iddia ederek, geyik için 1100 Euro istediğini ve Türk kafilesinin bu boynuzu 1100 Euro’ya satın alıp Güreş Federasyonu Başkanı Osman Şansal’a hediye ettiğini duyurdu.

  Oysa bu haber doğru değildi. Ajans dün de ısrarını sürdürdü ve güreşçimiz Nazmi Avluca’nın sözlerini servise koydu. Ama Avluca’nın sözleri, önceki günü yalanlıyordu. Bu da yetmeyince ajans bu kez, Kafile Başkanı Önder Yakşi’nin de sözlerini servise koydu. Ama Yakşi, haberdeki en can alıcı cümlenin kendisine ait olmadığını HÜRRİYET’e açıkladı.

  Avluca güreşmemiş geyiğe şaka yapmış

  Ajans önceki gün tüm abonelerine servis yaptığı haberinde Nazmi Avluca’nın Ren geyiği ile güreş tuttuğunu yazıyordu. Dünkü haberde ise Avluca, ‘Geyikle bir süre şakalaştım’ diyor.

  Geyiği seviyormuş idman yapmamış

  A.A. bir önceki haberinde, Nazmi Avluca’nın geyikle idman tuttuğunu yazmıştı. Dünkü haberde ise Avluca, ‘Geyiği sevmek istedim. Bir anda yere düştü’ açıklamasını yapıyor.

  Boynuz kırılmamış sadece kanamış

  Önceki günkü habere göre, Avluca idmanda geyiğin boynuzunu kırmıştı. Dünkü haberde ise Avluca, ‘Boynuzdan kan aktığını gördüm. Sahibi geyiği elimden alıp sakinleştirdi’ diyor.

  Boynuz satın alınırken Hürriyet oradaydı

  GÜREŞ Federasyonu Başkanı Osman Şansal, Kafile Başkanı Önder Yakşi’ye bir geyik boynuzu siparişi vermişti. Kent içindeki mağazalarda bir boynuz 250 Euro’ya satılıyordu. Bu fiyat fazla geldi. Yakşi, güreşçilerin gazetecilere geyiklerle birlikte poz verdiği, donan Botnia Körfezi’ndeki bir kıl çadırda boynuzların 100 Euro’ya satıldığını öğrendi. Pazarlık sonucu bir boynuzu 60 Euro’ya satın almaya karar verdi. Ancak Yakşi, hazırlıksız gelmişti. Yanında parası yoktu. Fanatik Gazetesi’nden Hamit Turhan ve Hürriyet Gazetesi’nden arkadaşımız Yücel Telören’den 60 Euro aldı ve hesabı ödedi. Önder Yakşi otele döner dönmez iki gazetecinin parasını hemen iade etti, daha sonra da boynuzu İstanbul’da federasyon Başkanı Osman Şansal’a teslim etti.

  Önder Yakşi: Ben demeç vermedim

  Anadolu Ajansı, Kafile Başkanı Önder Yakşi ile dün bir görüşme yaptı. Ajans bu görüşmede Yakşi’nin, ‘Kemi kentinde gezmeye çıkmıştık. Bir çadırda yeni kırılmış kanlı bir geyik boynuzu gördük. Çadırın sahibi bu boynuzu, Türk Milli Takımı sporcularından birinin kırdığını söyledi. Ben de güzel bir hatıra olacağını düşünerek satın aldım’ ifadelerine yer verdi. Ancak Yakşi, bu açıklamasıyla ilgili olarak Hürriyet’e, ‘Ben, ‘çadırın sahibi bu boynuzu Türk Milli Takımı sporcularından birinin kırdığını söyledi’ ifadelerini kullanmadım’ dedi.

  GEYİĞİN KIRILACAK BOYNUZU BİLE YOK

  ANADOLU Ajansı’nın, Nazmi Avluca’nın güreş tuttuğunu iddia ettiği geyikle fotoğrafları başta Hürriyet olmak üzere tüm gazetelerde yayınlandı. Fotoğrafta da görüldüğü gibi geyiğin kırılacak boynuzu bile yoktu!

  Utanç diye bir şey yok

  ANADOLU Ajansı’nın önceki günkü haberinde, kırık boynuzun Finlandiya örf ve adetlerine göre ‘utanç verici bir durum olduğu, bu yüzden geyik sahibinin geyiği kesmek zorunda kalacağı’ yazılmıştı. Ama bu da gerçeği yansıtmıyordu. Öncelikle geyik sahipleri boynuzları özellikle kesiyor ve turistlere hatıra olarak satıyordu. Yani utanç verici bir durum ortada yoktu. Kaldı ki, Ren geyiklerinin boynuzları yılda bir kez kendiliğinden düşüyor, yerine yeni boynuzlar çıkıyordu. Ayrıca bu geyikler tıpkı koçlar gibi toslaşıyor, bu toslaşmalarda da boynuzlar kırılıyordu.

  Hürriyet uyarmıştı

  Anadolu Ajansı önceki gün, ‘Kırık boynuz’ haberini servise koyunca Hürriyet Gazetesi Spor Servisi bu haberin doğru olmadığını Anadolu Ajansı’na bildirdi. A.A. Spor Müdürü Osman İnceoğlu’nu arayan arkadaşımız Sıddık Turgut, ‘Bu haberin inandırıcılığı yok. Bir de siz araştırın’ diyerek, uyarmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı