Gündem Haberleri

  Getirin teklifi YÖK'ü kaldıralım

  Hürriyet Haber
  26.10.2005 - 14:57 | Son Güncelleme:

  Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Prof. Yücel Aşkın'ı cezaevinde ziyaret eden rektörlerin üstlerinin aranmasının eleştirilerine, “Cezaevlerinin bir VİP kapısı yok. Herkes aynı kurallara tabi olarak girer ve çıkar” dedi. Mumcu, iktidara da seslenerek, "Getirin teklifi YÖK'ü kaldıralım" dedi.

  Mumcu, partisinin grup toplantısında, “hükümet-yargı-YÖK” tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tartışmaların, “Türkiye'nin içine düştüğü temel çelişkiler ile  Türkiye'yi kutuplaştırma, toptanlaştırma, doğru ile yanlışı yan yana koyma, her türlü gerçeği işine geldiği gibi görme ve söyleme zafiyetinin en açık göstergesi olduğunu” ifade eden Mumcu, kendilerinin, tartışmanın hiçbir tarafından olmadığını söyledi.

  Olaya, Türkiye'yi taraflara ve kamplara bölerek ucuz siyaset yapmak isteyenlerin taraf olabileceğini anlatan Mumcu, kendilerinin haktan ve hakikatten yana olduğunu kaydetti.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç'in, “Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'a sahip çıkmak, Cumhuriyet'e sahip çıkmakla eş anlamlıdır” açıklamasını, “Olmadı hocam...Biz bunu kastı açan ifade sayarız, hiç duymamış olalım” diye değerlendiren Mumcu, iddialarla ilgili soruşturma sürerken böyle bir açıklama yapılmasını doğru bulmadığını söyledi. Mumcu, hukukçu olarak kendisine, tutuklamanın çok normal gelmediğini ifade ederek, şöyle konuştu: “YÖK Başkanı'na soruyorum: Yarın Türk yargısı bu dosyada sabit yolsuzluklar tespit ederse, bunların cezalandırılması icap ederse, Cumhuriyet mi cezalandırılmış olacaktır. Böyle bir eşleştirme kurmaya kimin hakkı var? Son zamanlarda böyle bir kolaycılık var. Birileri dini, ötekileri Cumhuriyet'i sahipleniyor. Masum vatandaş ortada kalıyor. Niye o veya bu tarafta olayım? İkisi de benim...”

  “BU BEYEFENDİLER, BİLMİYORLAR”
    
  Birilerinin Cumhuriyet'in seçkinleri olduğu iddiasıyla, ”cumhuriyeti koruma ve kollama” fonksiyonu ile öne atıldığını ifade eden Mumcu, televizyonlarda, “rektörler cezaevi ziyaretinde üst aramasına tabi tutuldukları için rencide olmuşlar, ağlıyorlar” şeklinde görüntüler yayınlandığı söyledi. Mumcu, şunları kaydetti: “Bu beyefendilerin Türkiye'nin cezaevi ve hukuk düzeniyle hiç ilgileri yok, bilmiyorlar. Cezaevlerinin bir vatandaş, bir VİP kapısı yok. Herkes aynı kurallara tabi olarak girer ve çıkar. Herhangi bir vatandaşın üstünün aranmasına itiraz etmiyorsan, (ben niçin aranıyorum) diye itirazda bulunmaya hakkın yok. Ancak bu itirazların tamamen temelsiz ve dayanaksız olduğunu söylemek de vicdana sığmaz. Orada yürütülen sürecin, hukuka uygunluğu, mutlaka hukuki yollarla gözden geçirilmelidir. Hepimiz hukuk dışı yollara başvurmamaya özen göstermeliyiz. Üniversitelerin görevi cumhuriyeti korumak-kollamak değil, cumhuriyeti yaşatmaktır.”
    
  “GETİRİN TEKLİFİ, YÖK'Ü KALDIRALIM”

    
  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, YÖK ve üniversitelerle tartışmayı alışkanlık haline getirdiğini, sürekli şikayet ettiğini anlatan Mumcu, hükümete YÖK reformu konusunda çağrıda bulundu. Mumcu, ”Getirin anayasa değişikliği teklifini, 12 Eylül'ün darbeci mantığıyla bilime, üretime ve çağdaşlığa bir pranga olarak vurulmuş bu bozuk düzenin köşe taşı YÖK'ü kaldıralım” diye konuştu.

  Özerk, bağımsız ve öğrenci odaklı eğitim-öğretimi öngören düzenlemeyi kendisinin hazırladığını anlatan Mumcu, “Kendinizi yormayın, getirin çıkaralım. Niye şikayet ediyorsun, ağlıyorsunuz? Siz, şikayet etmek, ağlamak, gürültülü sözler söylemek, fiyakalı duruşlar göstermek için gelmediniz. Vatandaşın derdini çözmek için geldiniz” dedi.

  Mumcu, YÖK'e ilişkin kendisinin hazırladığı taslağın, AK Parti ve CHP'nin “gizli anlaşması” ile ortadan kaldırıldığını savundu.

  Hükümetin, YÖK Yönetim Kurulu'nun kompozisyonunu değiştirmeye çalıştığını, YÖK'ten şikayetçi değil, memnun olduğunu öne süren Mumcu, ”Sadece YÖK yönetiminde kendilerinin daha fazla temsil edilmesini istiyorlar” diye konuştu.
    

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı