Gündem Haberleri

  Gesi bağları türkülerde kalacak

  Hürriyet Haber
  30.07.2001 - 11:07 | Son Güncelleme:

  Kuraklık Gesi bağlarını da vurdu. Kayseri'nin Gürpınar Beldesi'nden doğarak Gesi Beldesi ile Güzelköy ve Yeşilyurt köylerini sulayan derenin suyu azaldı. 300 yıl önce 4. Mehmet'in 'ferman' la paylaştırdığı su köyler arasında sorun oldu. Kuraklık söz konusu olunca kimse padişah fermanı nı dinlemedi.

  Kocasinan İlçesine bağlı Gesi ve Gürpınar beldeleriyle Güzelköy ve Yeşilyurt köylerinin sulama ihtiyacını karşılayan dere suyu, 4. Mehmet'in padişahlığı (1648-1693), Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın sadrazamlığı döneminde, bu yerleşim yerleri arasında ''ferman'' ile paylaştırıldı.

  Fermana göre, su, haftanın 3 günü Gesi'ye, 2 gün Güzelköy'e 2 günü Yeşilyurt'a, her gün 4 saat de Gürpınar'a akacaktı. Yıllarca uyulan ferman, 1961 yılında mahkeme kararıyla ilama dönüştürüldü.  Dere suyunun, bu yıl yağışların az olması nedeniyle azalıp, Gürpınar dışındaki yerlere su verilmememesi üzerine, bu belde dışındaki yerler, kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. 

  Gesi Belediye Başkanı Sami Eker, kuraklığın en çok Güney Mahalle ve Kayabaşı mevkiindeki ağaçlık alanları ve bağları susuz bıraktığını kaydetti.  Bağ ve bahçelerde yetiştirdikleri ürünleri Gürpınar'dan gelen deresuyu ile suladıklarını belirten Eker, şunları söyledi: 

  ''Elimizde, 300 yıl öncesinin padişah fermanı ile fermanın dönüştürüldüğü mahkeme ilamı bulunduğu halde, Gürpınar kanunlara aykırı hareket etmekte, bize su vermemekte. 'Neden su vermiyorsunuz?' diye sorduğumuzda, bu yıl fazla miktarda parcar ekimi yaptıklarını, suya çok ihtiyaçlarının olduğun söylüyorlar. Yetkililer bu sorunu çözmezlerse, iki belde halkı birbirine düşman olacak. Adımızı türkülerle tüm Türkiye'ye duyuran bağlarımız da kuruyacak, Gesi bağları türkülerde kalacak.''


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı