GeriGündem Geri adım atılınca Avusturya karıştı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geri adım atılınca Avusturya karıştı

AVUSTURYA’nın ‘imtiyazlı ortaklık’ konusundaki bütün direnişine rağmen son anda geri adım atarak Türkiye ile müzakerelerin başlatılmasına onay vermesi, bu ülkede iç siyasette büyük tepki yarattı.

Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik’in ‘AB’den gelen baskılar karşısında pes ettiğini’ belirten iktidar ortağı Avusturya’nın Geleceği için İttifak Partisi Genel Sekreteri Uwe Scheuch, ‘Bakanın Avusturyalılar’a müzakere gücümüzü nasıl kaybettiğimizi açıklaması gerek’ dedi. Muhafazakar Özgürlük Partisi’nin Meclis Grup Başkanı Heinz-Christian Strache ise, Plassnik’i, Türkiye konusunu ‘son seçimde daha fazla oy kazanmak için’ kullandığını, ancak dış politikada sessiz kaldığını savundu. Muhalefetteki Yeşiller’in sözcüsü Eva Glawischnig ise, ‘Türkiye tartışması sadece taktiksel nedenlere dayanıyordu’ dedi.

PLASSNİK: BU BİLE BAŞARI

Dışişleri Bakanı Plassnik ise kendisini savunarak, ‘Avrupa’nın hazmetme kapasitesi yetmezse, Türkiye şartları karşılasa bile üye olamayacak. Bu herkesi rahatlatmalı’ ifadesini kullandı. Plassnik, ‘Başlangıçta herkesin ‘bir virgül bile değiştiremezsiniz’ dediği taslak metinden elde edilen bu sonuç bile başarıdır’ diye konuştu.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle