Gündem Haberleri

  Gerginlikten besleniyorlar

  Hürriyet Haber
  09.12.2009 - 11:05 | Son Güncelleme:

  Hakkari Valisi Muammer Türker, "İşi-gücü olanın eylemlerle hiç bir ilgisi yok. Onlar da eylemlerden rahatsız. Ama eylem olmadığı gün de hemen hemen yok. Mutlaka eylem için bir bahane bulunuyor. Polisimize her gün taş atıyorlar.

  HAKKARİ Valisi Muammer Türkerk, eylemlerin merkezi olan Hakkari ve ilçelerinde yaşanan olayları anlattı. Vali, "Polise daha önce taşlarla saldırılırken, şimdi baltalarla saldıranlar var" dedi. Vali eyleme katılanların sayılarının 300'ü geçmediğini, ancak bu kişilere de her gün bir bahene bulunup eylem yaptırıldığını söyledi.

  Terör örgütünün "gerginlikten beslendiğini" ve "Barış elçisi" adı altında Irak'tan Türkiye'ye gelenlerin de ilçe ilçe dolaştırılıp tabanlarının "diri tutulmaya çalışıldığını" kaydeden Vali Muammer Türker, şunları anlattı:

  8-9 yaşındaki çocuklar kullanılıyor

  Hakkari merkezinin nüfusu 15 yıl önce 25 bin iken, köylerin boşaltılması, yoğun bir biçimde göçlerin yaşanması sonucu Hakkari merkezinin nüfusu 60 bini aşmış durumda. Hakkari'ye gelenlerin önemli bir bölümü işsiz-güçsüz ve parasız. İşsizliğin had safhada olduğunu

  Saygı ÖZTÜRK YAZIYOR

  söyleyebilirim. Nüfusun yaklaşık 30 binini yaşı 19'un altında olanlar oluşturuyor. İşte bu grup içinde eyleme katılanların sayısına baktığımız zaman 300'ü geçmez. Bunların önemli bir bölümü de 8-9 yaşındaki çocuklar. Ancak sürekli eylem yapıldığı için kentte huzursuzluk yaratıyorlar.

  Eyleme başlamak için kameralar bekleniyor

  Eylemi başlatmak için kameraların gelmesini bekliyorlar. Kemaralar gelince gösteriler başlıyor. Polis gelip dağıtmak istediği zaman polise taşlı, molotof kokteylli saldırılar başlıyor. Polise saldırının yapılmadığı gün hemen hemen yok gibi. Eylemcileri dağıtmak, kendilerini korumak için polisimiz gaz kullanıyor. Çocuklar öne sürüldüğü için onlara karşı çok dikkatli hareket ediliyor. Çocuklarla polisler karşı karşıya getirilmek isteniyor. Çocuklar eylem yaparak büyüyorlar.

  Şimdi de baltalılar çıktı

  Polise taşlarla, molotofkokteylleriyle saldırılırken, şimdi de ellerine balta alan gençler polis araçlarına saldırıyor. Baltalı göstericilere karşı polisimiz kendisini ancak göz yaşartıcı gaz sıkarak savunuyor.

  İlçenin ileri gelenlerine gidip bu durumun Hakkari'ye zarar verdiğini anlatıyoruz. Onlar da bu durumdan rahatsız. Resmi kimliği olanlar sahaya hakim olamadıklarını söylüyorlar.

  İşi olan karışmıyor

  Hakkari'nin geçmişten gelen sorunları var. Devlet önemli yatırımlar yapıyor. Yüksekova'ya havaalanı yapılıyor, hastaneler açılıyor. Valilik olarak bizim yaptığımız önemli hizmetler ve yatırımlar var. Şunu biliyoruz ki işi-gücü olan gençler olaylara karışmıyor. Ancak umutlarını yitirmiş bazı gençler terör örgütüyle birlikte hareket ediyorlar.

  'El İnsaf' dedim

  Gösteriler sırasında ellerinde baltalarla polis araçlarına saldırılar olurken,15 DTP'li, bir AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi bana gelip polisin göstericilere karşı 'oransız güç kullandığını' söylediler. Ben de kendilerine 'el insaf' dedim. Eğer orantısız bir güç kullanımı varsa, bu polisin aleyhine bir güçtür. Çünkü baltalı, molotof kokteylli, taşlı-sopalı kişilere karşı polis kendisini ancak göz yaşartıcı gazla savunuyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı