Gündem Haberleri

  Gerginliği artırmayın ahengi bozmayın devlet zaafa uğrar

  Hürriyet Haber
  25.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargı ile hükümet arasındaki gerginlikten endişe duyan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bir açıklama yaparak, kuvvetler arasında uyum istedi.

  Konuyla ilgili bir açıklama yapan TOBB, "Son günlerde içinden geçtiğimiz gergin sürecin, Anayasal kurumlarımız arasında olması gereken ahengi bozmaya yönelik bir hal almasını üzüntüyle karşılamaktayız" dedi.

  Kamplaşma beslenmemeli

  "Parlamenter demokrasimiz kuvvetler ayrılığı prensibine dayanmaktadır" denilen açıklamada, şöyle denildi: "Kuvvetler ayrılığı ilkesinin kuvvetler arasında uyumu sağlaması, çatışmaya neden olmaması, toplumda yaratılmak istenen kamplaşmayı beslememesi ve kuvvetlerin bağımsızlığını temin etmesi de esastır."

  Yasama, yürütme ve yargı erklerinin görev ve sorumluluklarının anayasada açıkça ifade edildiğine dikkat çekilen açıklamada, "Kurumlar arası işleyişin ahenginin bozulması devletimizi zaafa uğratacaktır. Bu nedenle yasama, yürütme ve yargı organları, görev ve yetkilerini Anayasanın kendilerine çizdiği sınırlar dáhilinde kullanmalı ve birbirlerinin yetki alanına girmemelidirler" denildi.

  Üstünlük mücadelesi olmaz

  TOBB açıklamasında, hukukun üstünlüğüne dayalı demokratik bir sistemin sorunsuz işlemesi için gereken durum şöyle dile getirildi: "Her üç kuvvetin de birbirlerinden bağımsız ve tarafsız olması ilkesi ve anayasa çerçevesinde görev ve sorumluluklarını birbirlerini etki altına almaya çalışmadan ve üstünlük mücadelesine girmeden yerine getirmesi esas olmalıdır. Yargı siyasallaşmamalı; yargı erki siyasete müdahale etmemeli, yasama ve yürütme de yargıya müdahale etmemelidir."

  Taraflar üzerine düşeni yerine getirsin

  TOBB’un açıklamasında bugünkü süreçte herkes sorumluluğunu idrak eden bir anlayışla hareket etmesi ve mevcut gerginliği artırmaktan kaçınması gerektiği vurgulanarak, "Siyasi ve ekonomik istikrarın temini, uluslararası itibar ve algılanışımızın zedelenmemesi için problemlerin itidal ve sağduyu içerisinde çözülmesi konusunda tüm taraflar üzerine düşeni yerine getirmelidir" denildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı