Gündem Haberleri

  Gergin yıldönümü

  Hürriyet Haber
  28.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır’da Cumhurbaşkanı Mursi’nin göreve gelişinin birinci yıldönümüne iki gün kala sosyal patlama korkusu yaşanıyor. Mursi karşıtları kitlesel gösterilere hazırlanırken halk yiyecek ve benzin stokluyor. İlk kez “hatalar yapmış olabileceğini” kabul eden Mursi, gerginlikten dış güçleri de sorumlu tuttu.

  MISIR gergin bir hafta sonuna giriyor. Muhalifleri, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin göreve gelişinin birinci yıldönümü olan 30 Haziran Pazar günü kitlesel gösterilere hazırlanıyor. Mansura kentinde önceki gün Mursi muhalifleriyle yanlıları arasındaki çatışmalarda en az iki kişinin ölmesi ve 170 kişinin yaralanmasının ardından güvenlik önlemleri artırıldı. Mursi yönetimi çatışma çıkması muhtemel kentlerin güvenliğini artırmak için asker sevkıyatına başladı. Kahire’de bugün Mursi’nin cuma namazı kılacağı caminin etrafına ve aynı sıralarda muhaliflerin toplanacağı duyurduğu noktalara da asker yerleştirilecek. Gerginliğin artması ve çatışmaların uzun sürebileceği ihtimalinin belirmesi hem de yaklaşan ramazan nedeniyle Mısırlılar, benzin ve yiyecek stoklamaya başladı. Televizyonda tam 2.5 saat süren bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Mursi özetle şunları söyledi:

  Devrim tüm Mısırlıların devrimidir, kanlarımızla bu devrimi yaptık. Ancak şimdi, kutuplaşma, yeni doğmuş demokrasimizi ve ülkemizi tehdit etmektedir. Bunu hiç birimiz istemeyiz. Hep danıştım, bazen doğru şeyler, bazen yanlış şeyler yaptım. Yanlışların düzeltilmesi zorunludur. Mısır’ın kuşatılmasını isteyen dış güçler mevcut, bazı “kardeş Arap ülkeleri de” bu oluşumun içinde. Mısır Anayasası’nı yaptığımız için gururluyuz, içinde değiştirilmesi gereken yerler varsa da değiştirilir, anayasalar kutsal kitaplar değildir. Demokrasi şeffaf seçimlerin sonuçlarına şaibeli yaklaşmak mıdır? Yakında parlamento seçimleri olacak, hoşunuza gitmiyorsa, seçime katılıp hükümeti kurun.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı