Gündem Haberleri

  Gergin belde

  Taylan YILDIRIM-Ahmet ERTAN-Turan GÜLTEKİN/ DHA
  02.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Balıkesir’in Altınova Beldesi’nde Murat Aksu adlı bir kişinin önceki gün aracını üzerlerine sürdüğü 2 kişiyi öldürmesiyle başlayan olaylar, dün de sürdü. Olayda ölenlerden Ezel Kırcalı’nın cenazesine katılan öfkeli kalabalık bazı vatandaşların ev ve işyerlerini taşladı.

  BALIKESİR’in Ayvalık İlçesi’ne bağlı Altınova Beldesi’nde 2 kişinin ölümüyle doruğa çıkan gerginlik, cenazeler kaldırılırken de bazı provokatörler tarafından tırmandırıldı. Önceki gece Murat Aksu’nun kamyonetle aralarına daldığı gruptan Oğuz Dörtkardeş (18) ile Ezel Kırcalı’nın (31) ölmesinin, 6 kişinin de yaralanmasının ardından belde karışırken, olaylar dün de sürdü. Olayda hayatını kaybedenlerden Oğuz Dörtkardeş için Ayvalık’a bağlı Küçükköy Beldesi’nde öğlenleyin cenaze namazı kılındı. Cami çıkışı mezarlığa yürüyen 400 kişilik grup slogan atmazken, Türk bayrağı açtı. Dörtkardeş belde mezarlığında toprağa verildi. Ölen Ezel Kırcalı için ise ikindi üzeri Altınova Beldesi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cenazeyi mezarlığa götürmek üzere yola çıkan yaklaşık 3 bin kişi, ’Altınova bizimdir, bizim kalacak’ sloganları atarak yürüyüşe geçti. Kalabalıktan bazı kendini bilmezler, beldenin yerlisi olmayan vatandaşlara ait işyerlerine taşlarla saldırdı. İki gündür beldede süren gerginliği yatıştırmaya çalışan jandarma ve polisin geniş güvenlik önlemlerine karşın 10 kadar işyeri hasar gördü.

  37 gözaltı

   ALTINOVA’da öfkeli kalabalık, cenazeden sonra da eylemlerini sürdürdü. 2 bin kişilik grup, İzmir-Çanakkale karayolunu trafiğe kapattı. Bir süre bekleyen kalabalıktan bin kişi, bu defa belde merkezinde toplandı. Kalabalık, önceki akşam makineli tüfekle havaya ateş açtığını ileri sürdükleri kişinin ev ile dükkanının bulunduğu apartmanın camlarını taş ve sopalarla kırdı. Önceki günkü olaylara karıştığı belirlenen 15 kişiyle birlikte dün gözaltı sayısı 37’ye çıktı. Dün de olaylarda hafif yaralanan 5 kişi ayakta tedavi gördü.

  Husumet 1 yıl önce başlamış

  BALIKESİR Valisi Selahattin Hatipoğlu, dün güvenlik güçlerinin sokaklarında devriye gezdiği gergin belde Altınova’daydı. Önceki gece 2 kişinin ölümüyle başlayan ve iki grubun birbirine girdiği, ardından belde halkını de içine alan tehlikeli öfkenin yarattığı olaylar dün akşam saatlerinde kontrol altına alındı. Gerginliğin yaşandığı Atınova’ya gelen Balıkesir Valisi Selahattin Hatipoğlu; İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Mehmet Tural, Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, Balıkesir Emniyet Müdür Vekili Ümit Demirkıran ile birlikte, bir kahvehanede basın toplantısı yaptı. Vali Hatipoğlu, iki grup arasındaki husumetin bir yıl önce başladığını söyledi. Vali, "Olayın aslı umuma açık bir yerin işletmesini kimin yapacağı tartışmasından çıkıyor ve bugüne kadar gelişiyor. İki grup zaman zaman karşı karşıya geliyor ve bu tür hadiseler sürekli devam edip, en son çarşamba günü ve dün yaşanan olaylarla karşı karşıya kalıyoruz" dedi. Vatandaşları sağduyulu olmaya çağıran Vali Hatipoğlu, olayları başından beri Ayvalık’ta kurduğu kriz masasından takip ettiğini söyledi ve beldeye tüm giriş çıkışların kontrol altına tutulduğunu bildirdi. Hatipoğlu, Balıkesir’den gönderilen takviye güçlerin gerginlik bitene kadar beldede kalacağını duyurdu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı