Gündem Haberleri

  Gerekirse sokaklara çıkacağız

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Trafik Yasası için toplandılar

  Bağdat Caddesi'nde Selin Uras ve Erdem Celasun'un hayatlarını kaybettiği trafik kazasından sonra yeni trafik yasası çıkartılması için başlayan çalışmalar devam ediyor. Kadıköy'de yapılan toplantıda oluşacak sivil insiyatifin temeli atıldı. Eski milletvekili Orhan Ergüder, ‘‘Sivil toplum olarak bu kanunun çıkmasını sağlayacağız. Limitleri aşan sürücü kasten adam öldürmüş sayılacak’’ dedi. Tiyatro Sanatçısı Müjdat Gezen, sivil trafik müfettişliği yaptığını söyledi: ‘‘Fikren cezaya karşıydım ama bu kaza gösterdi ki ceza yazmalıyız.’’ Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, şunları söyledi: ‘‘Gerekirse kanun teklifini biz hazırlayacağız, Hükümete sadece imza kalacak. İmzalamazlarsa millete şikayet edeceğiz, sokaklara çıkacağız.’’

  ...onlar toplanırken CANAVAR çalıştı

  TIR, köprüde bariyerleri parçaladıktan sonra karşı yöne geçti, önüne gelene çarpa çarpa bir süre daha gitti. Geriye, TIR'a mı, otobüse mi ait olduğu artık anlaşılamayan bu enkaz kaldı

  Ancak, trafik kazalarına karşı sivil inisiyatifi yönetecek yedi kişilik komitenin belirlendiği toplantı, trafik canavarlarının umurunda bile değildi. Toplantı sürerken, canavarlar çalışmaya devam etti. Daha iki gün önce Maltepe'de alkol ve aşırı hızın neden olduğu kazaya, üç genç öğrenci kurban verilmişti. Önceki gün de bir TIR, Fatih Köprüsü'ne hızla girdi ve ancak bariyerlere, bir otomobile, yolcu otobüsüne ve kamyona çarptıktan sonra durabildi. Otobüste bulunan aynı aileden 10

  kişi ile TIR muavini ve otomobil sürücüsü yaralandı. Dün İstanbul'da yaşanan bu iki farklı olay, akla şunu getirdi: Belki de bu toplantılara, asıl trafik canavarlarını davet etmek gerekiyor. Tabii katil olduktan sonra, sağ kalmışlarsa!

  Kadıköy’de trafik kazalarına karşı sivil inisiyatif oluşturuluyor

  Kadıköy Evlendirme Sarayı'nda, ‘‘Yeter ölüleri saymak istemiyoruz, önlemek istiyoruz’’ konulu bir toplantı yapıldı. Ancak, trafik kazalarına karşı sivil bir inisiyatif oluşturmak amacıyla yapılan bu toplantı sürerken trafik canavarları azraille kolkola işbaşındaydı. Bir TIR, Fatih Köprüsü'ne aşırı hızla girdi. Bariyerlere, bir yolcu otobüsüne ve kamyona çarptıktan sonra durabildi. Daha iki gün önce, Maltepe'de üç genç trafiğe kurban verildi. Bu tür toplantılara asıl trafik canavarlarının çağrılması gerekmiyor mu?

  Bağdat Caddesi'nde Selin Uras ve Erdem Celasun'un hayatlarını kaybettiği trafik kazasından sonra yeni trafik kanunu çıkartılması için başlayan çalışmalar hızla devam ediyor. Erdem'in işletme eğitimi gördüğü Yeditepe Üniversitesi'nde anma toplantısı yapılırken, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Salonu'nda oluşacak sivil insiyatifin temeli atıldı.

  Kovalama sistemiyle olmaz

  Yeditepe Üniversitesi Girişimcilik Kulübü ve MBA Kulübü tarafından organize edilen toplantıda Selin Uras, Erdem Celasun ve altı ay önce Caddebostan'da trafik kazasında hayatını kaybeden aynı üniversite öğrencisi Cem Görey anıldı. Anma Töreni adı altında toplanan gençlerin arkadaşları, üniversite yetkilileri ve Erdem'in anne-babası trafik kazalarına çözüm aradılar.

  Yeditepe Üniversitesi İşletmecilik Bölümü Başkanı Prof.Dr. Ülkü Dicle, üniversite bünyesinde bu sorunun çözümlerinin araştırılması için bir kulüp kurulmasını önerdi. Toplantıya katılan İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Kurt, yabancı ülkelerde trafik eğitiminin çok küçük yaşlarda başladığına değinerek, ‘‘Bu şekilde küçükler büyüdüklerinde trafiğe katıldıklarında kurallara uymaları gerektiğini anlamış oluyorlar’’ dedi. 1999 yılında dört bin sürücüye aşırı hız yüzünden ceza kesildiğini belirten Kurt, ‘‘2000 yılının ilk beş ayında 21 bin 745 aşırı hız cezası kestik. Yüzde 500 denetim artmasına rağmen kazalar önlenemiyor. Kovalama sistemiyle bu iş çözülmez. Trafik kazalarının önlenmesinde trafik polisinin payı yüzde 12. Geriye kalan yüzde 88 eğitimin, bayındırlığın ve kanunların oluyor’’ şeklinde konuştu.

  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından organize edilen Evlendirme Sarayı'ndaki ‘‘Yeter ölüleri saymak istemiyoruz, önlemek istiyoruz’’ konulu toplantıya da yine Selin'in babası Boray Uras, Erdem'in teyzeleri, arkadaşlarıyla Müjdat Gezen ve eski milletvekili Orhan Ergüder katıldı.

  Ceza da gerekiyor

  Ergüder, Kadıköy'ün Türkiye'deki en modern, en kültürlü ilçesi olduğunu belirterek, ‘‘Sivil toplum olarak bu kanunun çıkmasını sağlayacağız. Yabancı memleketlerde olduğu gibi milletvekilleri halkın istediği kanunu çıkartacak. Limitleri aşan sürücü kasten adam öldürmüş sayılacak. Eğitim lazım ama ceza da lazım’’ dedi. Müjdat Gezen ise sivil trafik müfettişliği yaptığını söyledi ve ‘‘Bugüne kadar hiç ceza yazmadım. Fikren cezaya karşıydım ama bu kaza gösterdi ki ceza yazmalıyız. Cezaları arttırmalıyız. Bastırırsak bu yasa çıkartılır. Bakanlar Kurulu bir imza atacak’’ dedi.

  Komite oluşturuldu

  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de toplantıya katılanların sayısının fazla olmaması üzerine, Kuvayi Milliye hareketinin de az kişiyle başlandığını hatırlattı. ‘‘Şikayet eden değil, çözüm üreten grup olacağız. Gerekirse kanun teklifini kendimiz hazırlayacağız, onlara sadece imza kalacak. İmzalamazlarsa millete şikayet edeceğiz, gerekirse sokaklara çıkacağız’’ dedi.

  Toplantı sonrasında sivil insiyatifi yönetecek yedi kişilik komite belirlendi. Komitede Selin'in babası Boray Uras ile birlikte Ertan Pulman, Nesibe Musebitoğlu, Sema Erin, Uğur Bulut, Aytül Karaosman, İsmet Ağırkaya bulunuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı