Gündem Haberleri

  Gerekirse hukuku dolanacağız

  Hürriyet Haber
  12.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’dan dönen katsayı kararına karşı birçok planları olduğunu belirterek, “Gerekirse hukuku dolanacağız” dedi, ancak sonra yanlış anlaşıldığını belirterek, “Bizim hile yapmamıza gerek yok” diye konuştu. YÖK de bir açıklama yaparak Özcan’ın “İmam hatip okulları genel liseye çevrilir” önerisinin kendi şahsi fikri olduğunu duyurdu.

  YÖK Başkanı Prof.Dr.Yusuf Ziya Özcan, dün düzenlediği basın toplantısında, “Hukuka aykırı olduğu tespit edilmiş bir konuda aynı sonucu doğuran karar almak hukuku dolanmak olmaz mı?” sorusuna, “Hocam gerekirse hukuku da dolanacağız” yanıtını verdi. Ancak Özcan, toplantı sonrasında bu sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, “Bizim hile yapmamıza gerek yok. Biz hukuku dolanmayız” dedi. Özcan, Danıştay’dan dönen katsayı kararı konusunda YÖK’ün planladığı yeni stratejiyi şu sözlerle açıkladı:

  Takvim değişmez planlarımız var

  Katsayı konusunda 8. Daire itirazımızı reddetti. Ben ümitliydim. Ama bizim B ve C planlarımız var. D ve E’ye kadar gider. Yemin ediyoruz. Bunu tahmin ettiğimiz için herşeyi baştan hazırladık. Kesinlikle kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Biz frene basıldığında ne yapacağımızı iyi planladık. Sınav sistemi ana hatlarıyla aynı kalacak. Takvim de değişmeyecek. 17’sinde Genel Kurulumuzda görüşülmesinden önce planımız konusunda bilgi vermem. Katsayı makasının daraltılması da alternatiflerden biri. Gerekirse hukuku dolanacağız.

  İmam hatipler genel lise olsun

  Bu nasıl çözülür? İmam hatip okullarını genel liseye çevirirsiniz. Bu ortaöğretimdeki din ve ahlak bilgisi dersi kaldırılabilir. Gerçekten seçmeli bir din dersi getirilebilir. Veliler neyi arzu ediyorlarsa artık, namaz ve Kuran gibi şeyler öğretilebilir. Temel dini bilgiler öğrencilere kazandırılabilir. Alevi öğrencilerin, varsa Hıristiyan öğrencilerin ihtiyaçları da karışlanır. Böyle bir yolla ülkemizde ciddi tartışmalara neden olan İmam hatip meselesi halledilir. Kimse çocuğunu bu okullara imam hatip olsun diye yollamıyor. Amaç dini bilgileri öğrenmesi, hayata hazır başlaması. O ihtiyacı başka sekilde karşılarsanız imam hatiplere ihtiyaç kalmaz.

  YÖK: Özcan’ın şahsi düşüncesi

  YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada da, Özcan’ın “İmam hatipler genel lise olsun” önerisinin de, şahsi düşüncesi olduğu ve bu konuda çalışma olmadığı belirtildi.

  Genel lise önerisi TÜSİAD’dan

  Özcan’ın, “İmam hatipler genel liselere çevirilebilir” önerisini ilk olarak, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) dile getirmişti. YÖK’ün üniversiteye girişte eşit katsayı düzenlemsinin ardından 23 Temmuz tarihinde yazılı açıklama yapan TÜSİAD, ülkenin imam hatip ihtiyacını karşılamaya yetecek sayıda imam hatip lisesinin eğitime devam etmesi, diğerlerinin genel liseye dönüştürülmesini önermişti. Açıklamada, şöyle denilmişti: “İmam hatip liseleri din görevlisi yetiştirmek üzere tasarlanmış ancak zamanla kuruluş amacından uzaklaşmıştır. Ülkenin imam hatip ihtiyacını karşılamaya yetecek sayıda imam hatip lisesinin eğitime devam etmesi ve mezunların isterlerse kendi alanlarında yükseköğrenime devam etmeleri sağlanmalıdır. Geriye kalan imam hatip liselerinin meslek lisesi statüsü kaldırılmalı ve müfredat uyumu yapılarak genel liseye dönüştürülmelidir. Liselerde, normal ders saatlerinin velilerin istemi üzerine, nota ve sınava tabii olmayan din dersleri konulması, isteyen ailelerin çocuklarına dinini öğretme ihtiyacına cevap vermek bakımından yararlı olacaktır.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı