Gündem Haberleri

  Gerekirse görevden kaçmam

  Hürriyet Haber
  04.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, hükümete girmekten kaçmadığını, ancak daha önce hükümete girmemek için söylediği sebeplerin halen geçerli olduğunu söyledi. Yılmaz, ‘‘Sanıyorum bunlar bir ay içerisinde sonuçlanır ve ondan sonra tekrar değerlendiririz. Ama, önce bunların sonuçlanması gerekir; bana gerek olursa görevden kaçmam’’ dedi.

  Dün Galatasaray-Antalyaspor maçı için Diyarbakır'a giden Yılmaz, kabine revizyonu konusunda ANAP olarak bir sorunları bulunmadığını belirtti. Yılmaz, kabine revizyonuyla ilgili diğer partilerde bir sorun olması halinde, konunun, Cumhurbaşkanı seçiminden sonra değerlendirileceğini söyledi. Yılmaz, bir soru üzerine, İstanbul Bağımsız Milletvekili Aydın Menderes'in, ‘‘Cumhurbaşkanı adaylık ve seçim sürecinin tüm sonuçlarıyla iptali’’ için başlattığı girişimin sonuç vereceğine ihtimal vermediğini söyledi. Yılmaz, ‘‘Hukuken istifayı gerektirecek bir durum yok. Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş kanununda ayrılmadan her hangi bir yere aday olma imkanı veren hükümler var’’ dedi. Yılmaz, ‘‘Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Anayasa Mahkemesi Başkanlığı görevinden istifası’’ yolundaki tartışmaların anımsatılması üzerine, ‘‘İstifasına gerek kalır mı kalmaz mı bilmiyorum, onu hukukçuların değerlendirmesi lazım. En iyi de sayın Sezer'in kendisi değerlendirir’’ diye konuştu.

  Avrupa Birliği'ne giden yol Diyarbakır'dan geçiyor dediği için bazı çevreler tarafından eleştirildiğine işaret eden Yılmaz, ‘‘Ne dediğimi tam olarak anlamamışlar, onu gördüm. Benim söylediğim şudur. Türkiye Avrupa Birliği'ne girmek istiyorsa, Güneydoğu sorununu her yönüyle çözmek zorundadır. AB'ye giden yol Diyarbakır'dan geçer sözüm doğru çıktı. Galatasaray Avrupa Kupası finaline giderken Diyarbakır'dan geçiyor’’ dedi.

  Namık DURUKAN- Faruk BALIKÇI

  DİYARBAKIR (DHA)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı