Gündem Haberleri

  Gerekeni yapacağım

  Hürriyet Haber
  03.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bahçeli: Kavga tatsız bir olay

  MHP Lideri Bahçeli, Somuncuoğlu'nun adaylığını önlemeye yönelik şiddet eyleminin ardından girdiği sessizliği bozdu, ‘‘Parti yetkili organları hadiseyi çok yönlü inceleyip gereğini yapacak’’ dedi. Bahçeli, zaaf içinde olanların konumlarını gözden geçirmelerini istedi.

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Meclis kapısında geçen hafta partili milletvekilleriyle Devlet Bakanı Sadi Somuncu arasında yaşanan kavgaya karşı sert tavır koydu.

  Bahçeli, dün düzenlediği basın toplantısında bu konuda şöyle konuştu:

  ZAAF İÇİNDE OLANLAR

  Her MHP'linin parti kimliğini koruyup geliştirme görevi var. Zaaf içinde olanların, partimizin söylem ve politikalarını benimsemekte zorluk çekenlerin, kendi konumlarını gözden geçirme sorumluluğu vardır. Bizler açısından parti tutarlılığı, samimiyet ve kararlılık gibi kavram ve değerler çok önemli. Her üyemiz, ülke ve parti duyarlılıklarını kişiliğinin önünde götürmek mecburiyetinde. Hiç kimsenin partimizin güvenirliliğine ve inandırıcılığına, ilkeli ve tutarlı çizgisine gölge düşürmeye hakkı yok. Parti içi demokrasi parti anarşisi demek değil. Parti içi demokrasi ile demokrasi birbirinin anti tezi değil.

  ELEŞTİRİLER BİZİ ÜZDÜ

  Kavga olayı tatsız bir olay. Parti yetkili organları hadiseyi çok yönlü olarak inceleyip gereğini yapacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Haksız ve seviyesiz yorum ve eleştiriler bizi üzdü. Klasik ideolojik saplantılardan ve tarihsel tortulardan kurtulamayanlar, bu hadiseyi fırsat bildiler. Türk milleti er veya geç kaos ve kavgaya hizmet eden politikacıları ve zihniyetleri aşacak. MHP karşıtlığında birleşenler, MHP'nin uzlaşma ve istikrara yaptığı katkılardan rahatsızlık olanlardır. Uzlaşmayı teslimiyetçilik, siyasi rekabeti kavga olarak görüp küçümseyenler de er geç değişecekler.

  DİLEKÇEYİ YIRTAN YANINDA

  Bahçeli'nin dünkü basın toplantısında yanında yer alan milletvekillerinin ‘şahinler-ılımlılar’ karmasından oluşması dikkat çekti. Somuncuoğlu'nun adaylık dilekçesini Meclis görevlilerinin elinden çekerek yırtan İzmir Milletekili Yusuf Kırkpınar da Bahçeli'nin salonundaydı. Bu eylemi onaylamayan Grup Başkanvekili Ömer İzgi ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut da oradaydı.

  Sorulara sinirlendi

  Kalabalık bir kurmay heyeti ile basın toplantısı düzenleyen Devlet Bahçeli'nin, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, sinirli olduğu gözlendi. Bahçeli, bir gazetecinin ‘‘Meclis'te yaşananlar töre olarak adlandırıldı. Değerlendirmeniz...’’ sorusuna şu karşılığı verdi: ‘‘Töre, toplumsal ahlaki davranış biçimi demek. Yani sosyal ahlaktır töre. Ama bunu, kullanılan bir kavramı basın yoluyla birçok yerlere çekerek MHP'yi mahkum etmeye kimsenin hakkı yok.’’ Bahçeli, ‘‘Cumhurbaşkanlığı adaylığının engellenmek istenmesine ne diyorsunuz?’’ sorusuna cevap verirken de, şöyle dedi: ‘‘Tatsız bir olay. Tekrar vurgulamanızı da anlamsız buluyorum.’’

  Yılmaz girerse saygı duyarım

  DEVLET Bahçeli, hükümetin ‘uyum ve istikrar’ içinde çalıştığını belirterek, kabinenin MHP kanadında bir revizyon düşünmediğini bildirdi. Bahçeli, Devlet Bakanı Sadi Somuncuoğlu için ise başlatılan soruşturma sonucunun bekleneceğini belirterek, üstü kapalı bir şekilde ‘istifa etmesi’ gerektiği mesajı verdi. Meclis'de dün kalabalık bir kurmay heyetiyle basın toplantısı düzenleyen Bahçeli'nin sinirli olduğu gözlendi. Başbakan Bülent Ecevit'in önceki gün yaptığı ‘‘Kabinede revizyon düşünmüyorum’’ açıklamasının ardından, Bahçeli'nin de aynı yöndeki açıklaması, dikkatleri üçüncü ortak ANAP'a çevirdi. Bahçeli, Yılmaz'ın kabineye girmesi tartışması için, ‘‘Kendi tercihidir. Girerse saygı duyarım’’ dedi. Bahçeli, yeni Cumhurbaşkanı'na hükümetin istifasını sunmasına ve yeniden güvenoyu oylamasına gerek olmadığını da söyledi.

  DYP'ye ‘samimiyetsiz’ suçlaması

  Devlet Bahçeli'nin basın toplantısında verdiği mesajlar özetle şöyle:

  LİDERLER SULTASI DEĞİL

  Meclis'te grubu bulunan partilerin Genel Başkanlarının, Cumhurbaşkanı adayı olarak Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer üzerinde uzlaşmaları ‘Liderler Sultası’, ‘Demokrasi ayıbı’ değil. Böyle göstermeye çalışanlar, demokrasi ve insan haklarının sözde savunucularıdır. Uzlaşmadan ve istikrardan rahatsız olan, demokrasi ve kaos arasındaki ayrımı yapmakta zorlanan çevrelerdir.

  UZLAŞMA BELGESİ

  Beş liderin uzlaşma belgesi, demokrasinin ruhuna uygun tarihi bir öneridir. Anayasal sürecin işleyişini kolaylaştırmaya yönelik bir karar olarak, istikrarlı ve işleyen bir demokratik yapıyı takviye etme anlamı taşıyor. Uzlaşmayı anti-demokratik göstermeye çalışanlar demokrasiye hizmet etmediler. Bunların samimiyetinden şüphe edilmeli. Verilen sözlere, atılan imzalara isyanın teşvik edilmesi başka türlü değerlendirilemez.

  Gelinen noktada, bir siyasi partinin bir başkasını test etme iddiası, samimiyetsizliğinin ve ciddiyetsizliğinin ifadesi. İmzalarını yine kendi davranış ve açıklamalarıyla inkar edenlerin başkalarını eleştirmeye teşebbüs etmeleri, demokratik ve etik açıdan çok üzücü ve düşündürücü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı