Gündem Haberleri

  Gereken yapıldı

  Hürriyet Haber
  12.01.2006 - 00:42 | Son Güncelleme:

  Seyahat kısıtlaması söz konusu değil. Sıkıntı olmadığının canlı kanıtı benim.Türkiye tedbirleri zamanında aldı. Uygun müdahalelerde bulundu. Panik gereksiz.

  DÜNYA Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölge Direktörü Marc Danzon, kuş gribine karşı önlemlerin Türkiye tarafından zamanında alındığını açıkladı. Danzon, Türkiye’ye yapılacak seyahatlerin kısıtlanmasının sözkonusu olmadığını belirterek, "Bunun canlı kanıtı benim" dedi.

  Dün sabah Türkiye’ye gelen Danzon, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve WHO uzmanları ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Danzon, Türkiye’de görülen kuş gribi vakalarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın, şeffaf ve açık bir yaklaşım gösterdiğini, bunun da WHO uzmanlarının çalışmalarını kolaylaştırdığını söyledi.

  Danzon, "Şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki, Türkiye’deki kriz yönetimi işin başından beri olması gerektiği gibidir ve uygun müdahalelerde bulunmuştur" dedi. Patolojik imkanlar kullanılarak hastaların çok iyi tedavi edildiklerini kaydeden Danzon, asıl önemli meselenin halkın çok iyi bilgilendirilmesi olduğunu vurguladı.

  KÖTÜSÜ PANİK

  Danzon
  , karşılaşılabilecek en kötü durumun, bir panik ortamı yaratmak olduğuna dikkat çekti. Danzon, "Nedensiz yere bir panik ortaya çıkarsa bunun zor sonuçları olacaktır. Ben dünyadakileri rahatlatmak için söylemiyorum. Seyahat kısıtlaması yok. Ben bunun canlı örneği olarak çıkıp geldim. Başka uzmanlar da Türkiye’de" dedi.

  1997’DENBERİVAR

  Yabancı gazetecilerin seyahat kısıtlamasına ilişkin soruları üzerine Danzon, seyahatlerin tehlike arz etmesi gibi konuların daha çok medya tarafından ortaya atıldığını belirterek, seyahatle ilgili WHO’nun yalnızca önerilerinin olabileceğini bildirdi. Danzon, "Kuş gribi ilk kez Türkiye’de görülmüş bir hastalık değil. 1997’den bu yana vakalara rastlıyoruz. Panik bir durum söz konusu değil" dedi.

  İNSANDAN GEÇMİYOR

  Danzon
  , kuş gribi virüsünün şu ana kadar insandan insana geçişinin görülmediğini özellikle vurguladı. Danzon, "İnsandan insana bulaşmış bir tane bile vaka olsa bunu açıklamak WHO’nun sorumluluğudur. Şayet olursa, dünyada salgın için birinci adım atılmış demektir. Böyle bir şeyin meydana gelmesi bir salgın tehdidini de meydana getirecektir" dedi.

  Danzon, müdahale konusunda Türkiye’de bir ihmal veya geç kalmanın sözkonusu olmadığını da bildirdi. Danzon, "Türkiye’de tedbirler zamanında alınmıştır. Böyle olmasa Türkiye’ye gelmezdim" dedi.

  Danzon, hastalığın yayılmaması için kanatlı hayvanlarla temasın mutlaka engellenmesi gerektiğini anımsattı.

  BENZERLER

  WHO ekibinde yer alan Dr.Guenael Rodier ise Türkiye’deki kuş gribi vakalarının dünyadaki örneklerle benzerlik gösterdiğini söyledi. Sadece kuş gribinin değil bütün griplerin insanları ve hayvanları etkileyebildiğini anımsatan Rodier, "Domuzların ve fokların etkilendiğine ilişkin marjinal durumlar da var. Ancak virüs ile hastalığı birbirinden ayırmak lazım. Kuşlardan başka hayvanlara geçmiş olabilir. Ancak bu hayvanlardan insana geçtiğine dair bir vaka yok" dedi.

  RİSK VAR Sağlık Bakanı Recep Akdağ da, insanlardaki vakaların iyi sistemle izlendiğini kaydetti. Akdağ, zamanında ve doğru müdahalelelerde bulunulduğunu, bu nedenle hastalığın büyük bir salgına dönüşmesinin şu anda beklenmediğini söyledi. Akdağ, "Ancak insanlar, hastalıklı veya ölü hayvanlara temas ettiği sürece risk var. Kuşların göç mevsimi de sürüyor. İnsanlarımızın bilinç düzeyini arttırdıkça bu hastalık artık daha fazla yayılmayacaktır" dedi.

  KURBANLA İLGİSİ YOK

  Kuş gribi görülen yerlerde açıkta hayvan kesimi yapıldığının anımsatılması üzerine Akdağ, "Kurban kesme alışkanlığı, bununla doğrudan ilişkilendirilmesi gereken bir husus değil" dedi.

  Yüzleri güldü

  Danzon, Sağlık Bakanı Akdağ ve WHO uzmanlarının basın toplantısını Türk gazetecilerinin yanısıra çok sayıda yabancı gazeteci de izledi. Danzon ve Akdağ’ın neşeli oldukları gözlendi.

  Kümes tavuğu kültürümüzde var

  Bakan Akdağ kırsalda ve kentlerdeki kenar bölgelerde ev tavukçuluğu kültürünün bulunduğunu söyledi. Bu alışkanlığın mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini yineleyen Akdağ, ciddi bir itlaf çalışması yürütüldüğünü bildirdi.

  100 bin kutu Tamiflu hazır

  Recep Akdağ, kuş gribine karşı kullanılan Tamiflu ilacının getirilmesi için erken hareket edildiğini açıkladı. Akdağ, "2.5 ay önce 1 milyon ünite için sipariş verildi. Bunun 100 bini bugün elimizde. Öntanı konulduktan sonra 24 saat içinde hastalarda ilaca başlandı" dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı