Gündem Haberleri

  Gereğini yapmazsa elbette CHP yapar

  Okan KONURALP / ANKARA
  23.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresini belirleyen yasayla ilgili, “Herhalde CHP Anayasa Mahkemesi’ne gidecektir” sözlerine “Sayın Gül’ün görevi yasayı veto etmek. Gereğini yapmazsa elbette CHP gereğini yapar. Bizim görevimiz zaten” dedi.

  Hürriyet’e konuşan Kılıçdaroğlu, “Sayın Gül daha önüne gelmeden yasayı veto etmeyeceği yönünde görüş açıkladı. Cumhurbaşkanı anayasayı uygulamakla yükümlü. Anayasaya açıkça aykırı bir düzenlemeyi Sayın Cumhurbaşkanı’nın onaylaması doğru değil” dedi. Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu: “Sayın Gül, tartışmalarda sessiz kaldı. Ancak şimdi durum farklı. Yasa kendisiyle ilgili görünse de Cumhurbaşkanı olarak bu durumun ötesinde bir görevi var. Önüne gelen yasaya hukuka, anayasaya uygunluk üzerinden bakmalı. Cumhurbaşkanı olarak görevini yapmalı, önüne gelen yasayı hukuka uygunluğu üzerinden değerlendirmeli. Bunu yapmaz, yasayı onaylarsa biz gereğini yaparız. Ancak Sayın Gül için değil, anayasanın üstünlüğüne inandığımız için. Demokrasinin gereği olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız. Bu bizim görevimiz.”
  Kılıçdaroğlu, olağanüstü tüzük kurultayı tartışmalarıyla ilgili olarak ise “İmzalar genel merkeze teslim edildi. İmzalar doğrultusunda kurultay toplanacak. Tarih konusunda arkadaşlara bir çalışma yaptırıyorum. Muhtemel ki Şubat sonunda (25- 26 Şubat) ya da Mart başında (3- 4 Mart) kurultay toplanmış olur” ifadelerini kullandı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı