Gündem Haberleri

  Gereğini yaparım

  Nuray BABACAN / ANKARA
  26.01.2002 - 02:09 | Son Güncelleme:

  ANAP Lideri Mesut Yılmaz, uyum yasasında 2 değişiklik yapılmasını liderler zirvesine taşıyor. Almanya'da bulunan Yılmaz kurmaylarına, ‘‘Dönüşümü bekleyin, gereğini yapacağım’’ dedi.

  ANAP, TCK'nın 312. maddesine ‘Kamu düzenini bozma tehlikesi’ tanıtımı konmasını istiyor. TMY'nin 8. maddesine ise ‘Şiddet ve zor yoluyla ortadan kaldırmak’ tanımı eklenmesini uygun buluyor.

  Koalisyonun küçük ortağı ANAP, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edilen uyum yasasının 2 noktasında değişiklik için ısrarını sürdürecek. Bu kez pazarlık liderler düzeyinde olacak. ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, ‘‘Benim dönüşümü bekleyin, bu işi bana bırakın. Gereğini yapacağım’’ dedi.

  ANAP, tasarıdaki tereddütlerinin giderilmesi için konunun bir kez daha liderler zirvesinde ele alınmasını istiyor. ANAP, TCK'nın 312. maddesindeki ‘Kamu düzenini bozma olasılığı’ tanımı yerine, ‘Kamu düzenini bozma tehlikesi’ tanımının daha doğru olacağı görüşünü savunuyor. ANAP, Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesine de, ‘Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin devletinin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak' tanımının ardına, ‘Şiddet ve zor yoluyla ortadan kaldırmak’ tanımının eklenmesini uygun buluyor. ANAP Lideri Yılmaz, Almanya dönüşünde, bu istemlerini liderler zirvesinde ortaklarına iletecek.

  BAKAN BAL'A YANIT

  ANAP kurmayları, komisyon aşamasında nabız yoklandığını, o aşamada DSP ve MHP'yle işbirliği yapma imkanı olmadığının görüldüğünü belirterek, ‘‘Önerge verip muhalefetle işbirliği yaptı görüntüsü yaratmamak ve işin amacından çıkmasını önlemek için bekledik. Bu işi liderler düzeyinde halletmek gerekir’’ dediler.

  Devlet Bakanı Faruk Bal'ın ANAP'ın uyum yasasındaki tutumunu eleştirerek, ‘‘Ortaklar muhalefete uyarsa sonuçlarına katlanır’’ sözüne de ANAP'tan yanıt geldi. ANAP Genel Başkan Yardımcısı Sühan Özkan, ‘‘Sorumluluk nedeniyle kan kusup, kızılcık şerbeti içtik diyoruz. Türkiye lehine bir adım atılıyorsa, niye üç adım olmasın diye soruyoruz’’ dedi.

  UZLAŞMA ARAYIŞI

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan ise‘‘Tasarılar, TBMM'ye gönderilirken daha fazla kafa yorulsa, Meclis'te daha az sorun çıkar’’ diye konuştu. Aslan, uyum tasarısında düzenleme yapılabileceği sinyalini vererek, ‘‘ANAP değişiklik önerisi verse bile bu ortaklarıyla diyalog sonucunda olur’’ dedi.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı