Gündem Haberleri

  Gerçek ‘Maraz Ali’ ve çetesi

  Neşet KARADAĞ/ ADANA, (DHA)
  27.04.2009 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Televizyon dizisi ‘Adanalı’da hırsızlık çetesi mensuplarını örnek alarak çete kuran, çaldıkları paralarla alem yapan 13 kişilik ‘Maraz Ali Çetesi’ yargılanırken, 8 tutuklu sanıktan 4’ü tahliye edildi.

  Kentte 4 ay önce lüks semtlerde hırsızlık olaylarının artması üzerine, Hırsızlık Bürosu ekipleri, yaptıkları araştırmada televizyon dizisinden etkilenerek oluşturulan çeteyi saptadı. Çetenin 12 elemanı 14 Şubat’ta yakalanırken, kendisini dizideki hırsızlık çetesi lideri olan ‘Maraz Ali’ lakabı ile tanıtan çete lideri olduğu ileri sürülen 27 yaşındaki Mustafa T. kayıplara karıştı. Polis, Mustafa T.'nin hamile eşi Ç.T. ile sevgilisi B.K.’yi takibe aldı. Polisin 24 saat izlediği 2 kadından Ç.T., doğumu yaklaştığı için evden çıkmazken, Mustafa T.'nin, sevgilisi B.K.’yi telefonla sık aradığı anlaşıldı. İzlendiğinden habersiz olan B.K.'nın, Mustafa T. ile buluşmak için 27 Şubat’ta gittiği pastanede çete lideri de yakalandı.


  Kiraladıkları lüks otomobillerle hırsızlık yapan çetenin toplam 200 bin liraya yakın para, altın ve değerli eşya çaldıkları belirlendi. Evlerinde yapılan aramada ise, çete üyelerinin dizide olduğu gibi çaldıkları paralarla barlarda kadınlarla eğlenirken ve pahalı içkiler içerlerken çekilmiş fotoğrafları bulundu. Çete içinde ‘Maraz Ali’ olarak tanınan çete lideri Mustafa T.'nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 13 kişi Adana 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

  58 YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR

  ‘Cürüm işlemek için örgüt kurmak, bu örgütü sevk ve idare etmek, örgüte üye olmak, hırsızlık, hırsızlık amacı ile konut dokunulmazlığını bozmak, hırsızlık esnasında kapı kırmak sureti ile mala zarar vermek, yakalanma esnasında memura aktif direnmek, uyuşturucu madde bulundurmak, 6136 sayılı yasaya muhalefet’ suçlarından 3’er yıldan 58’er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaya başlayan çete elemanları suçlamaları kabul etmedi. Hakkında 55 yıl hapis cezası istenen çete lideri Mustafa T., çeteyle ilişkisinin olmadığını öne sürdü. Sanıklardan bazılarını mahalleden tanıdığını ifade eden ve bir plastik fabrikasında işçi olarak çalıştığını belirten Mustafa T., “Onlarla da merhabam vardır. Samimiyetim yoktur. Ben hiç bir yerden hırsızlık yapmadım. Arabayı da bir arkadaşın akrabası evleniyordu onun için kiraladık. Ben örgüt lideri değilim” dedi.


  Otelcilik ve turizm işiyle uğraştığını belirten çete üyelerinden 32 yaşındaki Fehim A. ise kardeşi 26 yaşındaki Abdi T. ve ağabeyi 34 yaşındaki Mustafa A. ile birlikte yargılanıyor. Hakkında 58 yıl hapis cezası istenen tutuklu Mustafa A., savunma yapmak için süre istedi. Kardeşleri ise suçlamayı kabul etmedi. Diğer sanıklar da örgütle ilgilerinin olmadığını öne sürdü.


  Mahkeme hakimi, tutuklu sanıklardan Kadir K., Kayhan K., Bülent G. ve Abdi Tarık A.’nın tahliyesine karar verirken, çete elebaşısı Mustafa T., Fehim A., Mehmet Ö. ve Mehmet Ali K.’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Duruşma, Hırsızlık sırasında güvenlik kamerasınca çekilen görüntülerin incelenmesi için ertelendi.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı