Gündem Haberleri

  Geniş caddeleri kıskandım

  Hürriyet Haber
  06.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Almati'nin geniş caddelerini kıskandım’’ dedi gazeteci arkadaşım Kazakistan'nın eski başkentinde. O geniş caddenin kaldırımlarını süsleyen sokak ressamları sergisindeki natürmort bizi çağırıyor. Satıcı kadın Türk olduğumuzu hemen anlıyor,

  - Bunlar gözeldir. Size ucuza vererem...

  Türkcell ve halkla ilişkiler uzmanı çalışanlarıyla birlikte, bir grup gazeteci Almati'nin en büyük çarşısını geziyoruz...

  Almati'de 1917 Sovyet Devrimi'nin eskiyen heyacanını seziyorsunuz. Sol kollarda yükselen orak ve çekiçli devrim ilanlarının yerini BP, Ford, Coca Cola reklamlarına bir de Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in başaklar arasında gülümseyen posterine bırakalı çok değil 7 yıl olmuş. Kazakistan Rus harflerini ve Rus dilini kullanmayı sürdürse de, yeni ekonomik düzende yazgısını Batı'ya ve petrol ticaretine bağlamış.

  Şehrin caddelerini yüzyılın ilk çeyreğinde yapılan çoğu üç katlı Sovyet armalı devlet binaları ve balkonları kapatılarak genişletilen toplu konutlar süslüyor. Rehberimiz, Almati'nin deprem bölgesinde olduğu için binalarının çok yüksek olmadığını söylüyor. Başkent, Çin'e yakın olan Almati'den (Almaata) Kazak nüfusunun az olduğu Astana'ya (Taşkent) taşınmış. Gerekçe: ‘‘Güvenlik ve Kazaklaştırma politikası...’’

  TÜRKİYE'DEN TÜRKLER

  Yeni cumhuriyetin, yeni binalarında Türk işçi ve mühendisinin emeği var. Almati'nin en yüksek binaları olan ‘‘Rahat Hyatt Regency‘‘ ve ‘‘Ankara Oteli’’ de bunlar arasında.

  Almati'de elekrikle çalışan toplu ulaşım araçlarındaki ‘Mutlu Aküleri'nin reklamı gözümüzü okşuyor. Almati'nin Doğu İşhanı'na benzer çarşısında ‘‘Made in Turkey’’li malları görüyoruz. Beko'nun pankartı hoşumuza gidiyor.

  ENFLASYON YÜZDE 9.5

  Ülkenin yüzde 90'ının çöllerle kaplı olması bizi şaşırtıyor. Neyse ki rehberimiz, ‘‘Üzülmeyin, çölaltı petrolle dolu’’ diye bizi teselli ediyor.

  Mavi gözlü, mini etekli kadınların Rus olduğunu kolayca anlıyoruz. Rusların şehir ekonomisinde oldukca önemli bir payları bulunuyor. Kazakistan'da enflasyon mu? Yalnızca yüzde 9.5 oranında. Temel eğitimi bitirme oranı ise yüzde 97.5 dolayında. Geçen yılki yabancı yatırım oranı 1.8 milyar dolara ulaşıyor. Kişi başına düşen 1.400 dolar GSMH ile de Kazakistan, bölgesinin en gelişkin ekonomisine sahip.

  HOŞÇAKAL ALMATİ

  Kımız ve elmasıyla ünlü Almati'den deri matara ve yerli ressamların tablolarına ilgi duyuyoruz. Cebimizde kalan Kazak parası Tengileri de havaalanındaki ‘dutty free' mağazalarından votkaya sakladık. Koca Asya kıtasının ortasındaki bu büyük ülke hakkında ipuçları elde etmeye çalışırken gezimiz bitiyor. Üstelik at eti bile yemeden.

  Kazakcell'i Nazarbayev açtı

  Almati caddesinde yağmura karşın ‘Türkcell' şemsiyelerinin altında açılışını yaptığımız KVK'nın telefon ‘shop'u bulunuyor. Aynı gün açılışı yapılan Kazakcell'de kırmızı kordonu da karizmatik Devlet Başkanı Nazarbeyev kesmişti. Nazarbeyev siyah mercedesiyle tören alanına gelmeden önce, açılış alanını dolduran ‘bodyguard'lar ‘‘dünyanın her yerinde koruma kültürü aynıdır’’ dersi verdiler. Kazakcell'in dev balonu gökyüzünde süzülürken ince uzun Kazak ve Rus mankenler, çoğu Türkiye'den gelen konuklara karanfil dağıttı. Yüzde 51 Türkcell ortaklığı ile kurulan Kazakcell'e övgüler yağdıran Nazarbayev, cep telefonunun pahalı ve yetersiz olmasından yakınarak Kazakcell'in iletişim alanında atılım yapacağını söyledi.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı