Gündem Haberleri

  General Haliloviç savaş suçlarından beraat etti

  Hürriyet Haber
  16.10.2007 - 17:32 | Son Güncelleme:

  Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçlarına bakması için kurulan uluslararası mahkeme, 1993'te Bosna'daki Hırvat sivillerin katledilmesinde sorumluluğu bulunmak ve savaş suçu işlemekle suçlanan eski Bosna-Hersek genelkurmay başkanı Sefer Haliloviç'in temyizde de beraatine karar verdi.

  Türk yargıç Mehmet Güney, beraat kararını açıklarken, Lahey'deki uluslararası mahkemenin temyiz dairesinde görülen davada savcıların temyiz gerekçelerinin reddedildiğini ve daha önce beraatine karar verilen Haliloviç ile ilgili kararın teyit edildiğini belirtti.

  Savaş suçları mahkemesinde yargılanan az sayıdaki Boşnaklar arasında en üst düzey askeri yetkililerden 55 yaşındaki Haliloviç hakkında daha önce dört ayrı gerekçeyle temyiz davası açılmıştı.

  Haliloviç, Lahey'de yargılandığı uluslararası mahkemenin 16 Aralık 2005 tarihli kararıyla beraat etmişti.
  Savcılar, Haliloviç için 10 yıl hapis cezası isteminde bulunmuştu.

  General Haliloviç, 9 Eylül 1993'te Graboviça'da 33 Bosnalı Hırvatın, 14 Eylül 1993'te de Uzdol'da 28 siville bir savaş esirinin öldürülmesinde sorumluluğu olduğu iddiasıyla yargılanmıştı.

  İddia makamı, Haliloviç'in cinayetleri engellemek için bir şey yapmadığı gibi bunların sorumlularını cezalandırmak için de harekete geçmediğini öne sürmüştü.

  Haliloviç, 2001 Eylülünde mahkemeye teslim olmuş ve hakkındaki iddiaları reddetmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı