Gündem Haberleri

  Genelkurmay'dan deprem açıklaması

  Hürriyet Haber
  23.10.2011 - 18:59 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı Van'da meydana gelen depreme ilişkin iki açıklama yaptı.

  Açıklama şu şekilde:

  1.   Van ve civarında meydana gelen üzücü deprem haberinin alınması üzerine, deprem bölgesine yardım için TSK’nın doğal afet/kurtarma birliklerine intikal için hazırlık emri verilmiştir.

  2.   İlk aşamada;

        a.   Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının talebi üzerine, Diyarbakır’dan bir Casa uçağı, Ankara’dan iki nakliye uçağı tahsis edilmiştir.

        b.   Ayrıca, Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığından bir Doğal Afet Arama Kurtarma (DAK) Taburu ve Jandarma Genel Komutanlığından bir Jandarma Özel Arama Kurtarma (JÖAK) Taburunun deprem bölgesine intikali için emir verilmiştir.

  3.   Alınan ilk bilgilerden; deprem sırasında TSK kışla ve tesislerinde herhangi bir can kaybı olmadığı, sadece bazı askeri binalarda hafif hasarlar meydana geldiği öğrenilmiştir.

  Genelkurmay yaptığı ikinci açıklamada ise bölgeye beş tabur daha gönderileceğini duyurdu. Genelkurmay'ın yaptığı ikinci açıklama şöyle:

  1.   Deprem bölgesine yardım kapsamındaki TSK faaliyetleri 22 numaralı basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur.

  2.   Bahse konu yardım faaliyetlerine ilave olarak; iki tabur ile Van'da arama, kurtarma ve çadır kurma faaliyetleri, dört Doğal Afet Yardım Taburu ile Erciş bölgesinde arama ve kurtarma faaliyetleri başlatılmıştır.

  3.   Van ve Erciş bölgesine 24 Ekim 2011 günü ilave beş tabur sevk edilecektir.

  4.   İlave görevlendirmelerle birlikte, arama ve kurtarma çalışmalarına destek sağlamak üzere, toplam sekiz uçak, yedi helikopter bölgede görev yapmaktadır.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı