Gündem Haberleri

  Genelkurmay'dan 'Aktütün'de mühimmat' açıklaması

  A.A
  17.01.2011 - 12:39 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, Aktütün Karakolu yakınında envanter dışı cephane bulunduğunu ve soruşturmanın sürdüğünü açıkladı.

  Bugün bir gazetede Şemdinli Aktütün'de Jandarma Bölük Komutanlığı yanında bir hurda deposunda kayıtdışı silah, mühimmat ve patlayıcı madde bulunduğu, silah ve bombaların faili meçhul olaylarda kullanıldığının tespit edildiği iddia edildi.

   

  Genelkurmay Başkanlığı, haberle ilgili açıklama yaptı.

  Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yapılan açıklamada, 19 Ekim 2010'da 21. Jandarma Sınır Tugayı 1. Jandarma Sınır Tabur Komutanlığı, Durak 1. Jandarma Sınır Bölüğü Komutanlığı hizmet binasının güneyindeki hurdalık depoda, envanter dışı silah, mühimmat ve patlayıcı (8 adet kaleşnikof tüfek, 3 adet 7,92 mm. İran yapımı mauser, 1 adet roketatar, 2 adet kaleşnikof kasaturası, 26 adet kaleşnikof şarjörü, 65 adet kaleşnikof fişeği, 55 adet mausere ait fişek ve 273 adet dinamit lokumu) bulunduğu bildirildi.

  Açıklamada, şöyle denildi:

  “Bilahare, Jandarma Asayiş Korgeneral Komutanının emri ile idari tahkikat heyeti oluşturulmuştur. İdari Tahkikat Heyetinin incelemesi 21 Ekim 2010 tarihinde tamamlanmıştır. 25 Ekim 2010 tarihinde ise askeri savcılık tarafından adli soruşturmaya başlanılmıştır. Askeri savcının talimatıyla, gerekli önlemler alınarak bulunan malzemeler muhafaza altına alınmış, 273 adet dinamit lokumu ise yapılan incelemeyi müteakip, tehlike arz etmesi nedeniyle imha edilmiştir. Soruşturma kapsamında, halen bahsi geçen silahların herhangi bir olayda kullanılıp kullanılmadığının araştırılması yapılmakta olup, soruşturma devam etmektedir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı