GeriGündem Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  455
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan
refid:28721398 ilişkili resim dosyası

Ağrı'nın Diyadin İlçesi'nde Cumartesi günü yaşanan çatışma, siyaseti de karıştırdı. Ağrı'da yaşananları "kurgu operasyon" olarak nitelendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Askeri ölüme terk ettiler" dedi. Demirtaş, askerleri bölge halkının kurtardığını açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, buna çok sert yanıt vererek, "Demirtaş yalan söylüyor" diye konuştu. Genelkurmay Başkanlığı ise dün sabah yaptığı resmi açıklama ile yaralı askerleri kurtaran bölge halkına teşekkür etti. En son açıklama gece yarısından sonra İçişleri Bakanlığı'ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ''Vatandaşlar yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır" denildi. İşte Ağrı'da yaşananlar:

11 Nisan Cumartesi

İLK AÇIKLAMA EFKAN ALA'DAN GELDİ

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan


Ağrı'daki çatışmaya ilişkin ilk açıklama, AKP'nin Erzurum milletvekili adayı olan, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan geldi. Ala, olayda bir jandarma üsteğmen ile 3 uzman çavuşun yaralandığını belirterek, şöyle konuştu;
"4 jandarmamız yaralanmıştır. Onlara acil şifalar diliyorum. Geçmiş olsun dileklerimi bütün milletimize iletiyorum. İnşallah kısa zamanda sağlıklarına kavuşurlar. Bu saldırıyı düzenleyen teröristler de etkisiz hale getirilmiştir."


Ala'nın açıklamasından hemen sonra, Ağrı Valiliği'nden de olay konusunda yazılı açıklama geldi. Açıklamada, "Valilik, Diyadin İlçesine bağlı Yukarı Tütek köyünde, 11 Nisan 2015 günü düzenlenecek olan fidan dikme etkinliğine katılacak vatandaşların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede görevlendirilen güvenlik güçlerimize terör örgütü mensupları tarafından açılan ateş sonucu çatışma meydana gelmiş olup gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir" denildi.

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan işte Ağrı'ya giden CHP heyetinden ilk açıklama: Diyadin'de 5 değil 2 ölü var


GENELKURMAY DA OLAY GÜNÜ AÇIKLAMA YAPTI: 4 ASKER YARALI

Ağrı'daki çatışmaların yaşandığı gün son resmi açıklama Genelkurmay Başkanlığı'ndan geldi. Genelkurmay'ın resmi sitesinde yayınlanan açıklamada, 4 askerin yaralı olduğu bildirildi. Açıklamada şöyle denildi;
''11-12 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde Bölücü Terör Örgütü mensupları tarafından organize edilen ve “Bahar Şenliği” olarak isimlendirilen etkinlikte Bölücü Terör Örgütü’nün propagandasının yapılacağı, vatandaşlarımıza seçimde destekledikleri adaylara oy vermeleri konusunda baskı uygulanacağı yönünde bilginin alınması üzerine, Kamu Düzeninin bölgede sağlanması için Ağrı Valiliğinin talimatı ile Ağrı İl Jandarma Komutanlığınca 15 Timden oluşan Güvenlik Gücü 10-11 Nisan gecesi bölgeye sevk edilmiş, bölgede tertiplenme esnasında unsurlarımıza Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla ateş açılmıştır.Ateşe derhal karşılık verilmiş, ancak teröristlerce açılan ilk ateş esnasında dört askeri personelimiz çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Bölgeye İnsanlı Keşif Uçağı, Silahlı Helikopterler ve karadan da takviye Komando Birlikleri sevk edilmiş olup çatışma devam etmektedir.''

12 Nisan Pazar

DEMİRTAŞ: ÇATIŞMA DEĞİL KURGU VARDI

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş da, partisinin İstanbul Kadıköy'de yaptığı mitingde konuşmasının büyük bölümünü Ağrı'da yaşananlara ayırdı. Olayı, "çatışma değil kurgu" diye nitelendiren Demirtaş, "Dün Ağrı’da bir çatışma değil, sahnesi önceden planlanmış, önceden provası yapılmış, sahte bir kurgu operasyon vardı ve orada mümkün olduğunca fazla cenaze çıkarmaya çalıştılar" dedi. 15 askerin çatışma bölgesinde "bırakıldığını" öne süren Demirtaş, şöyle konuştu;

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan Fotoğraflar, görüntüler var


"15 askeri çatışma bölgesinde bırakıp terk ettiler. Bunlardan 8’i yaralıydı yaralı. Yaralı askerleri çatışma bölgesinde bırakıp geri çekildiler. Neden? Orada o askerler yaşamını yitirsin ve ülkede AKP’nin oyları tavan yapsın diye. Ne oldu peki? HDP’li arkadaşlarımız çatışma bölgesine giderek HDP’li yönetici arkadaşlarımız yaralı askerleri oradan alıp çıkartarak, kendi elleriyle alıp çıkarttılar."

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU ÇOK SERT ÇIKTI:


HDP Eş Başkanı Demirtaş'ın sözlerine Başbakan Ahmet Davutoğlu çok sert tepki gösterdi ve "Demirtaş yalan söylüyor" dedi. Ağrı'da yaşanan olayın Türkiye seçim ortamına girerken bölücü terör örgütünün bir provokasyonu olduğunu söyleyen Davutoğlu, şöyle konuştu; "Geçtiğimiz 4 Nisan günü, Doğubeyazıt'ın Güngören Köyü, Kule mezrasında benzer bir çalışma yapılmış ve oradaki köylüler bölücü terör örgütünün silahlı unsurları tarafından seçimlerde bir partiye destek vermek için propagandaya maruz bırakılmasının ötesinde, baskı altına alınmıştır. Benzer bir faaliyet Yukarıtüfek Köyü'nde tekrar yapılmak istenince, bu sefer Türkiye'de kamu düzenini koruma görevini üstlenen Valiliğimiz ve ilgili güvenlik birimlerimiz, seçimlerde şu veya bu yönde oy kullanma yönünde baskı ortamının oluşmaması için gerekli tedbirleri almak üzere bölgede faaliyete geçmişlerdir. Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye'nin her bir köşesinde kamu düzenini tesis etmek için gereken her türlü çalışmayı yapar. Bu konuda hiçkimseye de hesap verecek değildir."

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan Demirtaş yalan söylüyor


Demirtaş'ı "olayları karartmak suretiyle, bölgede uygulamakta oldukları baskıyı örtbas etmeye çalışıyorlar" sözleriyle eleştiren Davutoğlu, "Kimse barış güvercini rolü oynamasın. Kimse bir taraftan seçime giren bir siyasi parti lideri görüntüsü ve barışçıl bir dil, diğer taraftan da terör sözcülüğüne de soyunmasın. Sayın Demirtaş, tam bir bukalemun mantığı içinde doğuda başka, batıda başka, Doğubayazıt'ta onun sözcüleri başka, ki terörle işbirliği yapmıştır" dedi.


DİHA, HALKIN ASKERLERE YARDIM ETTİĞİ GÖRÜNTÜLERİ YAYINLADI

Davutoğlu'nun açıklamasından hemen sonra, DİHA Diyadin'de yaralı askerlere, bölge halkının yardımcı olduğuna ilişkin görüntüleri yayınlandı.

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan

Demirtaş, Ağrı'da yaralanan askerleri sivillerin taşıdığı fotoğrafları paylaşmıştı.


13 Nisan Pazartesi

GENELKURMAY'DAN İKİNCİ AÇIKLAMA GELDİ

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Ağrı olayları konusunda ikinci bir açıklama daha yaparak, vatandaşların yaralı askerlere yardımcı olmasına teşekkür etti.
Genelkurmay açıklamasında şöyle denildi; "Yukarıtütek Köyü bölgesinde Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerle çıkan çatışmada yaralanan dört personelimizin, havadan tahliyesi esnasında bölgeye gelen vatandaşlarımızın, yaralı personelimize yardımı takdire şayan bulunmuş, vatandaşlarımızın Türk Askerine olan bağlılığının ve sevgisinin ne denli büyük olduğunu göstermiş, milletimizin birlik ve beraberliğinin güzel bir örneğini teşkil etmiştir. Vatandaşlarımıza teşekkür eder, sağlık ve mutluluk dolu güzel ve huzurlu günler dileriz."

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan Ağrı Valisi Musa Işın: Çadırdan ateş ettiler

14 Nisan Salı

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN İKİNCİ AĞRI AÇIKLAMASI

İçişleri Bakanlığı, Ağrı'nın Diyadin İlçesi'ne bağlı Yukarıtütek Köyü bölgesinde 11 Nisan Cumartesi günü yaşananlarla ilgili yazılı bir açıklama daha yaptı. Fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alındığı ve sevk edilen birliklerin üzerine açılan yoğun ateş sonucu 4 jandarmanın yaralandığı, 5 teröristin etkisiz hale getirildiği 1 teröristin de yaralı olarak yakalandığı belirtilen açıklamada yaralı askerlerin tahliyesine ilişkin olarak "Jandarmamız, kendilerine ait uyku tulumları ile yaralılarımızı helikopterlerin bulunduğu yere nakletmeye çalışırken, bölgeye giren vatandaşlar yaralıların kendilerinin de yardımıyla tahliye edilmesini talep etmiş, akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır" denildi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Diyadin ilçesine bağlı Yukarıtütek Köyünde yaşananlarla ilgili olarak yapılan ikinci açıklama şöyle:
''4 Nisan 2015 tarihinde Ağrı İli Doğubayazıt İlçesi Güngören Köyü’nde düzenlenen etkinliğe Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) mensupları gelerek örgüt lehine propaganda yapmışlardır.
Demokrasilerde propaganda yapmak demokratik bir hak iken, "silahlı propaganda" yaparak halkın hür iradesinin baskı altına alınması ise asla kabul edilemez.
11 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin İlçesi Yukarıtütek Köyü bölgesinde fidan dikme etkinliğine terör örgütü mensuplarının geleceği istihbari bilgisi alınmıştır.
Bu doğrultuda Doğubayazıt İlçesi Güngören Köyü’nde yaşananların tekrarlamaması, bölücü terör örgütü mensuplarının vatandaşlara yönelik "silahlı propaganda" yapmasının önüne geçilmesi, yaklaşan seçim öncesi vatandaşların hür iradelerinin baskı altına alınmaması ve etkinliğe katılacakların güvenliğini sağlamak maksadıyla bölgede jandarma birimlerimiz görevlendirilmiştir.
Görevlendirilen jandarma birimlerimize terör örgütü mensupları tarafından ateş açılmış ve bu ilk ateşte 4 jandarmamız yaralanmıştır. Çatışmada 5 terörist etkisiz hale getirilmiş ve bir terörist yaralı olarak yakalanmıştır. Bölgeye geçiş sırasında saldırı olması, kamu düzenine ilişkin hassasiyetimizi doğrulamakta ve alınan tedbirlerin gerekliliğini göstermektedir.
Tüm bu yaşananların ardından yaralı jandarmalarımızın tahliyesi ile ilgili olarak da aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

05.10 SIRALARINDA YOĞUN ATEŞ
Sabah saat 05:10 sıralarında birliklerimizin üzerine BTÖ mensuplarınca açılan yoğun ateş neticesinde yaralanan 4 jandarmamızın tahliye edilebilmesi için bölgeye sevk edilen Taarruz ve Skorsky helikopterleri, BTÖ mensuplarının yoğun ateşi nedeniyle tahliye işlemini gerçekleştirememiş, ateş esnasında taarruz helikopterlerinden biri isabet almıştır.
Güvenlik nedeniyle, vatandaşların çatışma bölgesine girmemesi için önlem alınmış, bölgeye girmek isteyen vatandaşlara izin verilmemiştir.

16.00 SIRALARINDA ÇATIŞMA DURDU, TAHLİYE BAŞLADI

Ancak saat 16:00 sıralarında arama noktalarının bulunduğu yere yakın tarla ve arazilerin boş kesimlerimden bazı vatandaşlar yaya olarak çatışmanın olduğu bölgeye girmiş, terör örgütü mensuplarının ateş ettiği bölgeye intikal etmişlerdir.
Bu esnada çatışma durmuş, ateşin kesilmesiyle birlikte güvenlik güçlerimizce süratle yaralıların tahliyesi hazırlıklarına başlanmıştır.

VATANDAŞLAR UYKU TULUMUNUN KENARINDAN TUTMAK SURETİYLE TAŞIMA FAALİYETİNE KATILDI
Müteakiben bölgeye giren aynı vatandaşlar (yaklaşık 20-25 kişi) birliklerimizin bulunduğu noktaya gelmişler, bölgenin suç mahalli olduğu ikazında bulunulmasına rağmen ilerlemeye devam etmiş ve jandarmamızın bulunduğu mevzilere varmışlardır.
Bu esnada jandarmamız, kendilerine ait uyku tulumları ile yaralılarımızı helikopterlerin bulunduğu yere nakletmeye çalışırken, bölgeye giren vatandaşlar yaralıların kendilerinin de yardımıyla tahliye edilmesini talep etmiş, akabinde yaralıların taşındığı uyku tulumunun kenarından tutmak suretiyle taşıma faaliyetine katılmışlardır.
Gerek yaralı jandarmalarımızın, gerekse yaralı terör örgütü mensubunun, helikoptere bindirilerek tahliyeleri sağlanmıştır.
İlk etapta Ağrı Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alınan yaralı güvenlik güçlerimiz, akabinde ambulans uçakla GATA’ya sevk edilmişlerdir.
Yaralı 3 askerimizin sağlık durumları iyi olup, diğer askerimizin sağlık durumu ise gerçekleştirilen ameliyat sonrasında hızla iyiye gitmektedir.
Sonuç olarak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak, onları her türlü tehdit ve baskıya karşı korumak için gerekli tedbirlerin alınmasına devam edilecektir."

Genelkurmay: Vatandaşların askere yardımı takdire şayan CHP’den flaş Ağrı kararı

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle