Gündem Haberleri

  Genelkurmay Kürtçe TV'ye karşı

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı, PKK terör örgütünün, siyasi ayrılıkçı faaliyetlerinde, "etnik kimlik, ana dilde eğitim, ana dilde radyo-tv yayını ve yerel yönetimlerin güçlendirilmesi" gibi sloganların toplumu ikna temaları olarak kullanıldığını, Kürtçe TV tartışmaların da PKK 'nın talepleriyle uyuştuğunu bildirdi.

  PKK'ya AB desteği

  Genelkurmay'ın değerlendirmesinde, terör örgütünü bu gayretlerindeen çok cesaretlendiren gelişmelerin, Türkiye'nin AB'ye giriş sürecinde yaşandığına dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

  "Türkiye'yi bölmek hedefinde hiçbir değişiklik olmayan ve yıllardır sürdürülen mücadele sonucu bitme noktasına getirilmiş olan terör örgütü, bu süreçten istifade ile bir yandan kendisi için yeni bir varlık ve mücadele alanı yaratmaya, diğer yandan terörle mücadeleyi yürüten güvenlik güçlerini pasifize etmeye çalışmaktadır. Geçmişte bazı AB üyesi ülkelerin açık ve gizli olarak terör örgütü PKK'ya destek verdikleri ve kanlı örgütün bugünlere kadar varlığını devam ettirebilmesinde başlıca etkenler oldukları bilinmektedir. 2000 yılında yaşanan bazı olaylar ve hatta AB bazı birimlerinin terör örgütünü muhatap alabilecek kadar ileri gitmiş olması, kamuoyunda terör örgütüne geçmişte bazı ülkelerce verilen desteğin halen devam etmekte olduğu kuşkularının doğmasına neden olmuştur. Bu durum, PKK terör örgütünü varlık ve eylemlerini sürdürmede cesaretlendirmekte ve Türkiye'nin terörü bitirme gayretlerini güçleştirmektedir."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı