Gündem Haberleri

  Genelkurmay: Karakolların inşası devam ediyor

  A.A
  10.10.2008 - 11:31 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, yurt içinde eylem hazırlığı içinde olan büyükçe bir terör örgütü grubunun, Irak'ın kuzeyinden hududa girmek üzereyken dün akşam saatlerinde Hava Kuvvetleri ve ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alındığını, büyük kısmının etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

  Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'ndaki haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Tuğgeneral Gürak, Aktütün Karakolu Bayraktepe mevkiine yapılan saldırı gerçekleştiren teröristlerin takibine devam edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

  “Son olarak yapılan istihbarat takibi üzerine yurt içinde eylem hazırlığı içinde olan büyükçe bir bölücü terör örgütü grubu Irak'ın kuzeyinden huduta girmek üzereyken dün akşam saatlerinde Hava Kuvvetleri ve ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alınmış, büyük kısmı etkisiz hale getirilmiştir. Bu faaliyette de her zaman olduğu gibi bölgedeki sivil vatandaşların zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmış ve uygulanmıştır.”

  Saldırının oluş şeklinin, basının bir bölümünde doğru anlaşılmasına rağmen, diğer bölümünde farklı algılandığının görüldüğünü ifade eden Tuğgeneral Gürak, terör örgütünün saldırısının, Aktütün Karakoluna (bölük merkezine) değil, bu merkezin yaklaşık 1 kilometre batısına emniyet amaçlı olarak çıkarılan Bayrak Tepe'ye olduğunu söyledi.

  Tuğgeneral Gürak, şöyle konuştu: “Aktütün Karakolu (bölük merkezi) konumunun ve binalarının durumunun, verilen zayiatla hiçbir ilgisi yoktur. Bayrak Tepe tutulmaya devam edecektir. Bayrak Tepe'ye yapılması düşünülen bir inşaat yoktur. Gerek de bulunmamaktadır.

  Bir plan dahilinde, Türkiye, Irak ve İran sınırında bulunan öncelikli karakollar yeniden inşa edilmektedir. Bu kapsamda; 2008 yılına kadar 168 karakol binası inşa edilmiştir. Bu yıl ise aralarında Aktütün Karakolu da olmak üzere 13 karakolun inşası devam etmekte olup mali kaynak sorunu yoktur. Diğer 162 adet öncelikli karakolun inşasına ise Maliye Bakanlığının koordinatörlüğünde 2009 yılında başlanacaktır. Öncelikli karakolların inşaları tamamlanmış olacaktır. Önemli güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında hiçbir zaman mali kaynak sorunu olmamıştır.”

  Özellikle bazı yayınlarda yer alan referans kişilerden bir kısmının eksik bilgilerle ve değişen şartlara rağmen, eski bilgilere dayanarak bir takım yorumlar yapmasının bazen, kamuoyunu yanlış değerlendirdiğini ve farklı beklentilere neden olabildiğini vurgulayan Tuğgeneral Gürak, “Bu nedenle, görüşlerine başvurulan kişilerin söyledikleri değerlendirilirken bu hususların, göz önünde bulundurulmasını sizlerden rica ediyoruz.” dedi.

  “26 EYLÜLDEN BUGÜNE KADAR 43 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR”

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin bölücü terör örgütü ile mücadelesinin artan bir kararlılıkla devam ettiğini belirten Tuğgeneral Gürak, terörle mücadelede 26 Eylül'den bugüne kadar meydana gelen olay sayısı, kayıp durumu ve ele geçirilen teröristlerle ilgili bilgiler verdi.

  Dönem içerisinde toplam 59 iç güvenlik olayı meydana geldiğini ifade eden Tuğgeneral Gürak, bu olayların yüzde 78'inin (46) güvenlik güçlerinin inisiyatifi ile gerçekleştiğini söyledi.

  Bu dönemde de teröristlerin mayın ve patlayıcı madde kullandığı olayların yoğunlukta olduğunu vurgulayan Tuğgeneral Gürak, toplam 24 patlayıcı madde olayından 20'sinin (yüzde 83) güvenlik kuvvetleri tarafından yerinde imha edilerek olası zayiatların önlendiğini anlattı.

  Tuğgeneral Gürak şöyle devam etti:

  “Dönem içinde meydana gelen olaylarda toplam 43 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bu dönemde de teslim olan terörist sayısında artış devam etmektedir. Teslim olan terörist sayısı 10'dur. Teslim olan bu kişilerin çoğu (15 ile 24) yaşları arasındadır.

  Bölücü terör örgütüne kısa süre önce katılmış olmaları ve örgütten kaçarak teslim olmaları dikkat çekmektedir. Bu kişilerle yapılan mülakatlarda örgüte, aile içi ilgisizlik ve kandırılma sonucu katıldıkları tespit edilmiştir. İçine düştükleri duygusal boşluğun bir gencin hayatını karartabileceği açıktır. Bu çocuklarımız gerçeği görüp kendilerini kurtarmışlardır. Bu konuda, aile büyüklerine büyük sorumluluk düşmektedir. Ailelerin kendi çocuklarını çok geç olmadan bölücü terör örgütünden kurtarması büyük önem arz etmektedir.”

  Tuğgeneral Gürak, aynı dönem içinde, iç güvenlik harekatında 21 askeri personel ve bir gönüllü köy korucusunun şehit olduğunu sözlerine ekledi.

  ARAMA-KURTARMA FAALİYETLERİ

  TSK'nın 26 Ekimden bugüne kadar olan arama-kurtarma faaliyetleri hakkında da bilgi veren Tuğgeneral Gürak, dönem içinde icra edilen 10 arama-kurtarma faaliyetinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca 158 kişinin denizden sağ olarak kurtarıldığını, 4 kişinin ölü olarak bulunduğunu bildirdi.

  MEDYA

  “Basın Meslek İlkeleri”ne aykırı yayın yapan bir gazete hakkında Basın Konseyi'ne yaptıkları başvurunun incelendiğini ve bu basın kuruluşunun kınanmasının oy birliğiyle kabul edildiğini anlatan Tuğgeneral Gürak, “Medyadan, Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin haberlerin doğru şekilde aktarılmasında daha hassas davranmalarını bekliyoruz. Örneğin, dün bir gazetede, Genelkurmay Başkanımızın bir ziyarete gidişine ilişkin bir haberde 'yeni araçla geldi' ifadesi kullanılmıştır. Bu ifade doğru değildir” dedi.

  Tuğgeneral Gürak, basın mensuplarına bazı önemli konularla ilgili brifing/bilgi notu verilmesine ilişkin çalışma başlatıldığını, önümüzdeki dönemde ayrıca iç güvenlik birimlerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurt dışında icra ettiği “Barış Destekleme Harekatı” bölgelerine ve çeşitli TSK birliklerine basın turları yapılacağını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı