Gündem Haberleri

  Genelkurmay’dan kabineye brifing

  ANKARA
  25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Son dönemde artan terör olaylarıyla ilgili Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ’un kabineye brifing verme önerisi, Başbakan Erdoğan tarafından kabul edildi.

  Pazartesi günü kabine üyelerine, Genelkurmay Başkanı Başbuğ’un da katılımıyla terör olayları ve iç güvenlik harekátlarına ilişkin detaylı bilgi verilecek. Konuyla ilgili açıklamayı yapan Tuğgeneral Metin Gürak, son bir haftada toplam 42 teröristin de etkisiz hale getirildiğini, çok sayıda yaralı terörist olduğu bilgisinin teyit edildiğini belirtti.

  GENELKURMAY Başkanlığı, son dönemde artış gösteren terörle ilgili olarak Bakanlar Kurulu üyelerine 27 Ekim Pazartesi günü brifing verecek. Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Bakanlar Kurulu toplantısında verilecek iç güvenlik harekátına ilişkin brifinge Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un da katılacağını açıkladı. Tuğgeneral Gürak, brifing vermeyi Orgeneral Başbuğ’un teklif ettiğini, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da bu teklifi kabul ettiğini söyledi.

  Benzer saldırılar önlendi

  Tuğgeneral Metin Gürak, dün düzenlenen haftalık basını bilgilendirme toplantısında son bir hafta içinde meydana gelen olaylarla ilgili bilgi verdi. Van’ın Başkale ve Hakkári’nin Yüksekova Dağlıca bölgelerindeki karakollara saldırı teşebbüsünde bulunan terörist grupların dağıtıldığını belirten Gürak’a, bir gazeteci, "Aktütün karakolu saldırısına benzer bir olay mıydı?" diye sordu. Gürak, "Aktütün olayı değil artık ona Bayraktepe olayı diyoruz" diyerek, bu girişimlerin de Bayraktepe olayına benzer özellikler taşıdığını söyledi.

  Bir haftada 52 iç güvenlik olayı

  Son bir hafta içinde 52 iç güvenlik olayı meydana geldiğini kaydeden Gürak, mayına basarak yaralanan ve askeri hastanede tedavi gören Yüzbaşı Serhan Avara’ya acil şifalar diledi. TSK’nın erinden generaline kadar tüm personeliyle bölücü terör örgütü ile mücadeleye azim ve kararlıkla devam ettiğini vurgulayan Gürak, bir hafta içerisinde 15 patlayıcı madde olayından 11 tanesini güvenlik kuvvetlerinin yerinde imha ederek olası zayiatların önlendiğini duyurdu.

  Soruşturmada sona gelindi

  Aktütün sınır karakolunun yakınındaki Bayraktepe karakoluna teröristlerin yaptığı saldırı sonucu başlatılan soruşturmanın son aşamaya geldiğini açıklayan Gürak, soruşturma sonuçlarının kamuoyuyla en kısa sürede paylaşılacağını açıkladı. Gürak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Son 7 günde 7 teslim, 42 ölü

  "Son bir hafta içinde, iç güvenlik operasyonlarında 17 terörist etkisiz hale getirildi, 17 Ekim 2008 tarihinde Irak’ın kuzeyinde Kandil bölgesine yapılan hava harekátı sonucunda 25 teröristin etkisiz hale getirildiği, çok sayıda yaralı teröristin olduğu yönündeki bilgiler çeşitli istihbarat kaynaklarından teyit ediliyor. Bir haftada 7 terörist teslim oldu. Teslim olanların yaşları 17 ile 19 arasındadır. Daha önce yaptığmız çağrıyı yinelemek istiyorum. Ailelerin kendi çocuklarını çok geç olmadan bölücü terör örgütünden kurtarması büyük önem arz etmektedir.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı