Gündem Haberleri

  Genelkurmay’a göre hiç ’mali sorun’ yok

  Turan YILMAZ / ANKARA
  11.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, dün basın toplantısı düzenledi.

  Soruları yazılı isteyen ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun Aktütün saldırısını bir gün gecikmeyle öğrenip golf oynamaya devam etmesi konusuna hiç değinmeyenTuğgeneral Gürak, karakolların taşınması konusunda mali sorun olmadığını anlatarak, şu bilgiyi verdi:

  168 karakol yapıldı

  "2008 yılına kadar 168 karakol binası inşa edilmiştir. Aralarında Aktütün Karakolu olmak üzere 13 karakolun inşaası devam etmekte olup mali kaynak sorunu yoktur. Diğer 162 adet öncelikli karakolun inşaasına ise Maliye Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde 2009 yılında başlanacaktır. Böylece öncelikli karakolların inşaları tamamlanacaktır. Önemli güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasında hiçbir zaman mali kaynak sorunu olmamıştır."

  Hain sızma önlendi

  Gürak, aynı basın toplantısında, önceki akşam Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye sızmaya çalışan büyük bir terörist grubun tespit edildiğini ve bunlara yönelik operasyon düzenlendiğini de açıkladı. Tuğgeneral Gürak, "Hava Kuvvetleri ve ateş destek vasıtalarıyla (terörist grup) ateş altında alınmış, büyük kısmı etkisiz hale getirilmiştir. Bu faaliyette de her zaman olduğu gibi bölgedeki sivil vatandaşların zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmış ve uygulanmıştır" dedi. Gürak, 17 şehit verilen saldırının Aktütün bölük merkezine değil, yaklaşık 1 kilometre batısında emniyet amaçlı olarak çıkılan Bayraktepe’ye yönelik olduğunu da yineledi.

  Bu iş bitsin

  TERÖRLE mücadelede izlenecek ’yeni yol haritası’nın görüşüldüğü önceki günkü terör zirvesinde, sınır karakollarının güvenliği konusu da gündeme geldi. Başbakan Tayyip Erdoğan, Aktütün’ün de dahil yapımı süren 13 karakol ile önümüzdeki yıl yapımı planlanan 162 karakol için Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a, "Ne yapıp edin bu işi bir an önce bitirin" talimatı verdi, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ı özel olarak görevlendirdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı