Gündem Haberleri

  Genelev yanında yaptırılan cami ibadete açıldı

  Salim UZUN/ANTALYA, (DHA)
  14.08.2009 - 11:25 | Son Güncelleme:

  Antalya'da 40 yıldır hizmet veren, ancak kentin içinde kaldığı için taşınması istenen genelevin yanında yaptırılan 3 katlı Hz. Hamza Camii'nin bir katı tamamlanarak ibadete açıldı. İbadet için camiye gelen cemaatin tepkisinden çekinen mahalleli, bölgede güvenlik önlemi alınmasını istedi. Cami yaptırma derneği yöneticileri ise, caminin yanında genelev olmayacağını belirtti.

  Merkez Kepez İlçesi'nde 40 yıldır faaliyet gösteren genelevin kaldırılması için birçok kurum ve kuruluş çeşitli tarihlerde girişimlerde bulundu. Ancak bu girişimler, kentin içinde kalan genelevin faaliyetine son veremedi. Antalya Genelevi'nin hemen güneyinde ve bitişiğinde yer alan boş arsanın sahibi Yaşar Karahan, İl Müftülüğü'ne başvurarak arsasını cami yapılması için bağışlayacağını söyledi.

  Bunun üzerine Hz. Hamza Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'ni kuran mahalleli, derneğin başkanlığına da Hasan Hüseyin Tanrıöver'i getirdi. Dernek Başkanı Tanrıöver ile Kuzeyyaka Mahallesi Muhtarı Binali Güney, genelevin hemen bitişiğindeki arsada cami için geçen 15 Ocak'ta temel atma töreni düzenledi. Mahalle Muhtarı Güney, genelev civarında yaklaşık 130 bin nüfusun oturduğunu belirterek, “Burasının şehir dışına çıkarılmasını istiyoruz. Genelevden dolayı yakın çevredeki binalarda oturanlar tedirgin. Umarız bu cami yapıldıktan sonra genelev de buradan taşınır” dedi.

  Cami temeli atılması ve muhtarın bu sözleri üzerine genelevin çevresi, işletmecileri tarafından 2 metre yüksekliğindeki demir paravanlarla çevrildi.

  ZEMİN KATI TAMAMLANDI İMAM ATANDI

  Yaklaşık 8 aydır süren 3 katlı cami inşaatının zemin katı ve minaresi tamamlandı. Hz. Hamza Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan cami, megafonlarla yapılan anonslar sonrası ibadete açıldı. Antalya Müftülüğü tarafından da camiye imam ataması yapıldı. Caminin iki ve üçüncü katlarının iç dekorasyonu ve komple dış cephe sıvası, ibadet devam ederken yapılacak.

  Genelevin yanına yapıldığı için tartışmalara neden olan caminin ibadete açılmasıyla bölgedeki tartışmaların daha da hararetlendiğini söyleyen Kuzeyyaka Mahalle Muhtarı Binali Güney, “Caminin ibadete açılmasıyla mahallemizdeki tedirginlik had safhaya ulaştı. Buraya emniyet birimi görevlendirilmesini istiyoruz” dedi.

  ‘PROVOKASYON OLURSA ÖNÜNE GEÇEMEYİZ’

  Hz. Hamza Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Mikail Güney ise caminin ibadete açıldığını, yanında genelev olmasını hazmedemediklerini dile getirdi. Güney, “Buraya insanlar namaz kılmak için geliyor. 5 vakit ezan okunan bir yerin yanında ise başka alemler dönüyor. Böyle şey olmaz. Yarın birilerinin başlatacağı ufacık bir provokasyon çok büyük olaylara neden olur. O zaman biz bu insanların önüne geçemeyiz” dedi.

  Genelev çevresinde güvenlik oluşturulması için Antalya Valiliği ve İl Emniyet Müdürlüğü'ne başvuru yapacaklarını Belirten Mikail Güney şöyle konuştu:
  “Biz böyle bir ortamda sorumluluğu almak istemiyoruz. Bu nedenle caminin ibadete açıldığını bildirerek, yetkililerin genelev çevresinde önlem almasını isteyeceğiz. Böylece kötü bir olay yaşanmadan üzerimize düşeni yapmış oluruz. Tabii bu girişim sadece geçici bir çözüm olur. Kalıcı çözüm genelevin kapatılması veya taşınmasıyla sağlanabilir.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı