Gündem Haberleri

  Genelev çalışanı vekiller adaylarına polis engeli

  Hürriyet Haber
  26.07.2007 - 15:29 | Son Güncelleme:

  Seçim çalışması kapsamında Karaköy'deki genelevi ziyaret ederek el broşürü dağıtmak isteyen eski genelev çalışanları İstanbul 1. Bölge bağımsız milletvekili adayı Saliha Ermez ile İstanbul 2. Bölge bağımsız milletvekili adayı Ayşe Tükrükçü'ye polis izin vermedi.

  Sefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan ile Karaköy Zürafa Sokak'taki genelevin önünde bir basın açıklaması yapan Ayşe Tükrükçü, “en diptekiler” olarak tanımladığı kader ortaklarını ziyaret etmek istediklerini söyledi.

  Tükrükçü, genelevde çalışanların hiçbir sosyal güvencesinin bulunmadığını belirterek, Meclis'e girmesi durumunda genelevleri kapatacağını ve çalışanları emekli edip tazminat ödeyeceklerini kaydetti.

  Saliha Ermez de, 11 yıl genelevde çalıştığını hatırlatarak, vesikası yüzünden kızının arkadaşlık yaptığı kişiyle evlenemediğini dile getirdi. Ermez, “vesikasının suçunu çocuklarının çekmemesi gerektiğini” söylerken göz yaşlarına hakim olamadı.

  Hayrettin Bulan da, 2 eski genelev kadının milletvekili adayı olmasının Türkiye'de, hatta dünyada bir ilk olduğunu ifade etti.

  Konuşmaların ardından genelevi ziyaret edip çalışanlara el broşürü dağıtmak isteyen Tükrükçü ve Ermez'e polis izin vermedi. Genelev çalışanları dışında Emniyet Müdürlüğü'nden yazılı izni olmayanların içeriye giremeyeceğini söyleyen polis memuru ile adaylar arasında kısa süreli bir tartışma yaşandı.

  Ermez ile Tükrükçü, bunun üzerine içerideki çalışanlara iletilmek üzere broşürleri genelev kapısındaki görevlilere verdi.
  Bu arada, Ayşe Tükrükçü'nün kapı aralığından uzattığı broşürleri alan bir genelev çalışanı, kendisini desteklediklerini söyledi. Duygulanan Tükrükçü, göz yaşlarına hakim olamadı.

  Hayrettin Bulan, uygulamanın yasal olmadığını belirterek, geneleve girmek için Emniyet Müdürlüğü'ne dilekçe yazacaklarını kaydetti.

  Bağımsız adaylara, kendilerini “feministler” olarak tanımlayan bir grup da destek verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı